مجله پزشکی باهیکا
سالم بمانید

سومنوپلاستی چیست؟ (مصرف، فرایند و خطرات جانبی)

سومنوپلاستی چیست؟ (مصرف، فرایند و خطرات جانبی)

 

وقتی به طور طبیعی نفس می‌کشید، هوا راه خود را به سمت ریه‌های شما از طریق دهانتان، از روی زبان و به سمت سق نرم، لهات و لوزه باز می‌کند. سق نرم ناحیه پشت سقف دهان شما است. لهات (زبان کوچک)، ساختار آویزانی است که در پشت دهان و یا حلق شما قابل‌مشاهده است. وقتی بیدار هستید، ماهیچه‌های پشت گردنتان محکم می‌شوند تا این ساختارها را در جای خود نگه دارند و از لرزیدن و یا فروریختن آن‌ها در مسیر تنفسی‌تان جلوگیری کنند. وقتی که می‌خوابید، ماهیچه‌های شما راحت‌تر هستند و اجازه می‌دهند بافت اطراف مجرای تنفسی شما بیشتر شود و ممکن است مانع تنفس شما شده و یا بر تنفس شما تاثیر بگذارد. این می‌تواند باعث شود که سق نرم و لهات به هنگام نفس کشیدن شروع به لرزیدن کرده و باعث شود که صدای بلند خرناس مانندی به گوش برسد.

سومنوپلاستی چیست؟ (مصرف، فرایند و خطرات جانبی)

 

هم چنین ممکن است ناشی از لرزش پایه زبان و یا بافت به سمت پایین مجرای تنفسی شما باشد. سومنوپلاستی یک روش جراحی منحصر به فرد است که به کاهش خر و پف معمولی با اصلاح بافت‌های سق نرم و لهات کمک می‌کند.

 

سومنوپلاستی چیست؟

این روش جراحی که هم چنین کاهش بافت رادیوفرکانسی و یا فرسایش بافت رادیوفرکانسی نامیده می‌شود، به کاهش خر و پف و یا از بین بردن بافتهای سق نرم و لهات کمک می‌کند. برخلاف لیزر یا رویکردهای دیگر، از سطح انرژی گرمایی بسیار کم برای ایجاد یک ناحیه سوختگی فشرده و موضعی زیر آستر (مخاط) بافت سق نرم استفاده می‌کند. بدن شما در نهایت این مناطق سوختگی را به طور طبیعی بازجذب کرده و از بین می‌برد و حجم بافت را کم می‌کند و بافت باقی‌مانده را سفت می‌کند و به طور معمول علائم خر و پف را کاهش می‌دهد. جراح شما این روند را تحت یک بی‌حسی موضعی انجام خواهد داد. این عمل معمولاً حدود ۳۰ دقیقه طول می‌کشد و یک روش سرپایی می‌باشد.

 

استفاده‌های سومنوپلاستی

این اداره غذا و دارو (FDA) برای درمان بیماری‌های مختلف از جمله خرناس عادی و انسداد بینی مزمن مورد استفاده قرار می‌گیرد. از آنجا که آن حجم بافت را در مجرای تنفسی خود کاهش می‌دهد، ممکن است علائم آپنه خواب انسدادی (OSA) را بهبود بخشد اما برای درمان تکی OSA اشاره نشده است. مهم است که که در طی ارزیابی خود با پزشک ENT برای خر و پف کردن، یک پزشک خواب داشته باشید. مهم است که قبل از این که تحت درمان جراحی برای علایم خرناس کشیدن قرار گیرید، برای OSA ارزیابی شوید. OSA شرایطی است که همراه با دیگر مشکلات پزشکی از جمله بیماری‌های قلبی، خطر سکته، خواب‌آلودگی روزانه و افزایش خطر تصادف وسایل نقلیه موتوری است. خرناس کشیدن نشانه OSA است، اما این به آن معنا نیست که اگر خر و پف می‌کنید، حتماً باید OSA داشته باشید. یک پزشک خواب می‌تواند به شما کمک کند OSA را کنترل کرده یا شدت فعلی خود را با یک مطالعه خواب شبانه ارزیابی کنید.

 

سومنوپلاستی چیست؟ (مصرف، فرایند و خطرات جانبی)

فرایند سومنوپلاستی شامل چیست؟

اگر برای شما توصیه شده‌است که به خاطر خر و پف و یا آپنه خواب خود تحت سومنوپلاستی قرار بگیرید، باید بدانید آن شامل چه چیزی است و چه چیزی قبل از آن، در طی و بعد از این عمل مورد نیاز است.

قبل از عمل

هیچ قرص آسپرین و یا محصولاتی که در طی ۱۰ روز از تاریخ روال سومنوپلاستی شما را شامل می‌شود را مصرف نکنید. اگر از محتویات یک دارو مطمئن نیستید، با داروساز یا پزشک خود سریعاً تماس بگیرید. در صورتی که به مسکن نیاز دارید می‌توانید از استامینوفن استفاد کنید (تیلنول). قبل از مشورت با پزشک خود ایبوپروفن را تست نکنید (نوپرین، ادویل، موترین). این شامل تمام داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی است. شما می‌توانید یک غذای سبک را قبل از فرایند برنامه‌ریزی‌شده خود بخورید. اگر سیگار می‌کشید، این ایده خوبی‌است که تلاش کنید آن را متوقف کرده یا حداقل مقدار مصرف آن را کم کنید. این‌کار به کاهش خونریزی و سرفه فعال کمک می‌کند. پزشکتان به شما یک اسپری دهانی خواهد داد و پس از آن چند تزریق داروی بی‌حس کننده موضعی برای بی‌حس کردن کامل آن قسمت انجام خواهد شد. ممکن است ناراحتی مختصری با تزریق داشته باشید.

 

در طول عمل

در طی روند عمل، از شما خواسته می‌شود که صاف بنشینید و در سراسر فرایند بیدار خواهید بود. قبل از اینکه پزشک شما عمل را شروع کند، آن‌ها درباره فرآیند و تجهیزات مورد استفاده بحث خواهند کرد. برای شروع فرآیند سومنوپلاستی، پزشک شما دستگاه سومنوس را به یک مولد فرکانس رادیویی متصل خواهد کرد. این دستگاه یک الکترود کوچک دارد که در انتهای آن دکتر وارد بافت سق نرم می‌شود تا انرژی را به سه قسمت مختلف برساند. هر ناحیه به چند دقیقه درمان نیاز دارد. بخشی از الکترود به منظور حفاظت از بافت سطحی ظریف خود عایق‌بندی شده‌است. جراح، بافت را در یک محل محدود در اطراف الکترود و از طریق تحویل کنترل‌شده انرژی رادیوفرکانسی گرم می‌کند. اغلب بیماران در این روند به طرز شگفت آوری احساس راحتی می‌کنند.

 

پس از عمل

شما می‌توانید در همان روز، وقتی که احساس راحتی کردید به خانه بروید، بیشتر بیماران قادر به رانندگی ایمن هستند. شما می‌توانید انتظار کمی ناراحتی پس از این روند را داشته باشید. بسیاری از بیماران احساس پر بودن در پشت گلویش را گزارش می‌دهند. ممکن است برای چند روز گلو درد داشته باشید و هر گونه خرناس ممکن است در ابتدا به علت التهاب موضعی بافت درمانی، بدتر باشد. شما می‌توانید تیلنول یا ایبوپروفن را برای کمک به درد و تورم استفاده کنید. هنگام خوابیدن برای جلوگیری از افزایش تورم و خیزش، قرار دادن سرتان، بالاتر از قلبتان مفیدتر است. همچنین می‌توانید یک قرص مکیدنی و یا اسپری ضد آب را امتحان کنید تا گلو شما را آرام کند. خوردن و نوشیدن زمانی خوب است که بی‌حسی از بین رفته باشد. بعد از روند بهبودی، هیچ محدودیت خاصی برای رژیم غذاییتان وجود ندارد.

 

بهبود در نشانه‌ها پس از عمل

بهبود در نشانه‌ها نوعاً بعد از ۱ تا ۲ هفته روشن می‌شود و ممکن است چندین ماه ادامه یابد. یک ایده خوب برای ارزیابی مجدد یک بررسی خواب جدید برای ارزیابی مجدد خرناس، شدت OSA، یا دیگر اختلال تنفسی است. شما باید در عرض ۷ تا ۱۰ روز از روند عمل خود به مطب پزشکتان مراجعه کنید. اگر به دشواری شدیدی در بلعیدن، تنفس و یا خونریزی ناگهانی از محل عمل‌تان برخورد کردید باید به پزشک خود اطلاع دهید. چند مشکل دیگر، یا پیامدهای ممکن وجود دارد که شما باید قبل از این که تحت فشار قرار بگیرید از آن آگاه باشید:

۱. شکست در حذف یا حل مشکل خروپف. اکثر جراحان احساس می‌کنند که تقریبا ۸۰ درصد از بیمارانی که دچار سومنوپلاستی می‌شوند، حداقل یک سال است که خر و پف می‌کنند. افراد دیگر زمانی متوجه کاهش میزان خر و پف شدند که شرکای خواب آن‌ها دیگر آن را آزار دهنده گزارش نکرده‌اند.

۲. عدم موفقیت در درمان OSA یا آپنه یا وضعیت‌های خواب پاتولوژیکی که مشکلات پزشکی با عوارض جدی هستند. سومنوپلاستی، در این زمان، درمانی برای این شرایط نیست.

۳. تغییر صدا، برگشت شرایط بینی و یا نارسایی ولوفارینجل. این امر می‌تواند منجر به درز مایعات به حفره بینی شما و بلعیدن آن شود که این عوارض نادری می‌باشد.

۴. صدمات الکتریکی یا گرمایی به غشا مخاطی لهات، سق نرم و یا دهان. این می‌تواند منجر به از دست رفتن بافت با سوختن شود، یک نتیجه پیش‌بینی‌شده از این روش که ممکن است خارج از محدوده کنترل باشد.

۵. بازگشت خرناس پس از مدتی ( معمولا بزرگ‌تر از یک سال ) ممکن است رخ دهد. باور بر این است که این اتفاق زمانی می‌افتد که بافت‌های شما به مرور زمان کشیده می‌شوند.

شما ممکن است نیاز داشته باشید که روش سومنوپلاستی را برای حل کامل علائم خود را داشته باشید.

به خاطر داشته باشید که همانند هر جراحی، عوارض و خطرات بالقوه ای وجود دارد که شما باید در برابر مزایای بالقوه آن توازن برقرار کنید. لطفاً قبل از جراحی با پزشک خود صحبت کنید.

 

نرخ موفقیت سومنوپلاستی

نرخ موفقیت سومنوپلاستی نسبتا خوب است. اگر چه خرناس شما ممکن است بلافاصله پس از عمل به علت تورم محلی بافت تحت درمانتان بدتر شود، ابتدا بهبودی را در چند هفته اول آغاز خواهید کرد. پیشرفت شما ممکن است تا چند ماه ادامه پیدا کند. طبق مطالعه ۲۹ شرکت کننده با خرناس یا خر و پف مزاحم، کاهش بافت حجمی (RFVTR) از سق نرم برای OSA ملایم به عنوان درمان موفقیت‌آمیزی در نظر گرفته می‌شود. در حدود ۱۰ هفته پس از این عمل، ۲۴ نفر از ۲۹ شرکت‌کننده کاهش خرناس خود را پس از تنها یک درمان گزارش کردند. از بین این ۲۹ شرکت‌کننده، ۸ نفر با RFVTR به طور انحصاری درمان شدند و نتایج نشان داد که ۵ نفر از ۸ نفر نشان‌دهنده کاهش علایم خرناس بودند.

مطالب مرتبط

به این نظر پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code