مجله پزشکی باهیکا
سالم بمانید

بیماری پنوموتوراکس چیست؟ علائم ، نشانه ها و درمان پنوموتوراکس

بیماری پنوموتوراکس چیست؟ علائم ، نشانه ها و درمان پنوموتوراکس

 

آیا بیماری افتادگی ریه را میشناسید؟

“پنوموتوراکس” اصطلاح پزشکی افتادگی ریه می‌باشد. پنوموتوراکس زمانی اتفاق می‌افتد که هوا به فضای اطراف ریه‌ها وارد می‌شود (فضای شش‌شامه). زمانی که جراحت بازی در دیواره سینه یا پارگی و برشی در بافت ریه وجود داشته باشد، هوا می‌تواند راه خود را به درون فضای شش‌شامه پیدا کرده، و در فشاری که ریه‌های شما را منبسط نگه می‌دارند، اختلال ایجاد کند.

علل شکاف یا جراحت سینه یا دیواره‌ی ریه می‌تواند ناشی از بیماری‌های ریوی، آسیب‌های ناشی از ورزش یا تصادف، وسیله کمک تنفسی با ونتیلاتور، و یا حتی تغییر در فشار هوایی که شما هنگام غواصی یا کوهنوردی تجربه می‌کنید، باشد. گاهی علت پنوموتوراکس ناشناخته است.

تغییر در فشار ناشی از گشایش یا پارگی در سینه یا دیواره ریه می‌تواند باعث افتادگی ریه و فشار بر روی قلب شود. شدت این شرایط متغیر است. اگر فقط مقدار کمی هوای به‌دام‌افتاده در فضای شش‌شامه وجود داشته باشد، همان طور که در پنوموتوراکس خود بخودی هست، در صورتی که عوارض دیگری وجود نداشته باشد، اغلب می‌تواند به تنهایی التیام یابد.

موارد جدی‌تری که حاوی حجم بیشتری از هوا هستند، اگر درمان نشود، می‌تواند کشنده و مهلک باشد.

درمان پنوموتوراکس معمولاً شامل فرو کردن یک لوله یا سوزن انعطاف‌پذیر بین دنده‌ها برای حذف کردن هوای اضافی است. با این حال، یک پنوموتوراکس ساده می‌تواند به تنهایی التیام یابد.

بیماری پنوموتوراکس چیست؟ علائم ، نشانه ها و درمان پنوموتوراکس

انواع و علل پنوموتوراکس

دو نوع اصلی پنوموتوراکس عبارتند از: پنوموتوراکس تروماتیک و پنوموتوراکس غیر تروماتیک. اگر فشار هوای اطراف شش‌ها افزایش یابد هر نوعِ آن می‌تواند منجر به بحران پنوموتوراکس شود. بحران پنوموتوراکس در مواقع تروما (ضربه) رایج است و نیازمند درمان اورژانسی می‌باشد.

پنوموتوراکس تروماتیک

پنوموتوراکس تروماتیک پس از بعضی گونه‌های تروما یا جراحتی که روی سینه یا دیواره ریه ایجاد می‌شود، رخ می‌دهد. این می‌تواند یک آسیب جزئی یا قابل‌توجه باشد. این آسیب می‌تواند به سازه‌های قفسه‌سینه آسیب وارد کرده و موجب نشت هوا به شش‌شامه شود.

نمونه‌هایی از زخم‌هایی که می‌توانند باعث پنوموتوراکس تروماتیک شوند عبارتند از:

 • ضربه و آسیب به سینه ناشی از یک تصادف اتومبیل
 • شکستگی دنده‌ها
 • ضربه سخت به سینه ناشی از ورزشی برخوردی، مانند تکل فوتبال
 • زخم چاقو یا زخم گلوله در سینه
 • عمل‌های پزشکی که می‌توانند به ریه‌ها آسیب بزنند، مانند جای‌دهی رشته مرکزی، استفاده از دستگاه تنفس، بایوپسی ریوی و یا CPR (تنفس مصنوعی)

تغییرات در فشار هوا ناشی از غواصی یا بالا رفتن از کوه نیز می‌تواند باعث اختلال پنوموتوراکس تروماتیک بشود. تغییر در ارتفاع می‌تواند باعث ایجاد بلیستر هوا در ریه‌ها و بعد گسیختگی شود که منجر به افتادگی ریه می‌شود.

درمان سریع پنوموتوراکس ناشی از ضربه شدید سینه، حیاتی است. نشانه‌ها اغلب شدید هستند و می‌توانند به مشکلات بالقوه مرگباری مانند ایست قلبی، شکست تنفسی، شوک و مرگ منجر شوند.

 

پنوموتـوراکس غیر تروماتیک

این نوع پنوموتوراکس بعد از آسیب رخ نمی‌دهد. در عوض، به طور خودبخود اتفاق می‌افتد، که به همین دلیل است که از آن تحت عنوان پنوموتوراکس خودبخودی یاد می‌شود.

دو نوع عمده پنوموتوراکس خودبخودی وجود دارد: اولیه و ثانویه. پنوموتوراکس خود بخودی اولیه (PSP) در افرادی رخ می‌دهد که هیچ بیماری ریوی شناخته‌شده‌ای ندارند و اغلب مردان جوان بلند و لاغر را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. پنوموتوراکس خودبخودی ثانویه (SSP) در افراد مسن با مشکلات ریوی شناخته شده بیشتر رخ می‌دهد.

برخی شرایطی که خطر شما را برای داشتن SSP افزایش می‌دهد عبارتند از:

 • بیماری‌های مزمن ریوی (COPD)، مانند افیسما یا برونشیت مزمن
 • عفونت حاد یا مزمن، مانند سل یا ذات‌الریه
 • سرطان ریه
 • فیبروز کیستی؛ یک بیماری ریوی ژنتیکی است که باعث رشد مخاط در ریه‌ها می‌شود.
 • آسم، بیماری تنفسی مزمنی که باعث التهاب می‌شود.

هموپنوموتوراکس خودبخودی (SHP) یک نوع نادر از پنوموتوراکس خودبخودی است. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که هم خون و هم هوا بدون هیچ ضربه، آسیب و یا سابقه بیماری در حفره شش‌شامه پر می‌شوند.

 

علایم پنوموتوراکس

علایم اصلی پنومـوتوراکـس درد سینه و تنگی نفس است. اما این نشانه‌ها می‌توانند ناشی از انواع مشکلات سلامتی باشند و برخی نیز می‌توانند زندگی فرد را تهدید کنند. اگر درد سینه‌تان شدید است و یا نفس کشیدن به طور فزاینده‌ای برایتان دشوار می‌شود، فوراً به مراقبت‌های اورژانسی مراجعه کنید.

علل بیماری افتادگی ریه

پنوموتوراکس می‌توان ناشی از موراد زیر باشد:

 • جراحت سینه. هرگونه جراحت سطحی یا عمیق در سینه می‌تواند موجب افتادگی ریه شود. برخی آسیب‌ها ممکن است در حین حمله فیزیکی یا تصادفات رانندگی اتفاق بیفتند، در حالی که ممکن است برخی ناخواسته در طی مراحل پزشکی در حین فرستادن سرنگ به سینه رخ دهد.
 • بیماری ریوی. بافت ریوی آسیب‌دیده احتمال بیشتری دارد که فروپاشیده شود. آسیب ریوی از بسیاری از انواع بیماری‌ها از جمله بیماری‌های مزمن ریوی (COPD)، فیبروز کیستی و ذات‌الریه ناشی می‌شود.
 • بلیسترهای هوای گسسته. بلیستر هوای کوچک (حباب) می‌توانند در بالای ریه‌هایتان رشد کنند. این تاول‌ها گاهی ترکیده می‌شوند – به هوا اجازه می‌دهند به فضایی که ریه‌ها را احاطه کرده‌است نشت کنند.
 • تهویه مکانیکی. نوع شدید پنوموتوراکس که می‌تواند در افرادی رخ دهد که به کمک مکانیکی نیاز دارند تا تنفس کنند. ونتیلاتور می‌تواند در سینه باعث ایجاد عدم تعادل فشار هوا بشود. ریه ممکن است به طور کامل از بین برود.

عوارض پنوموتوراکس

بسیاری از افرادی که پنـوموتوراکـس دارند می‌توانند نوع دیگر را نیز داشته باشند که معمولاً در عرض یک تا دو سال پس از آن رخ می‌دهد. اگر دهانه درون ریه بسته نشود گاهی اوقات هوا ممکن است به نشت کردن ادامه دهد. ممکن است در نهایت برای بستن نشتی هوا جراحی مورد نیاز باشد.

تشخیص پنوموتوراکـس

معمولاً پنوموتوراکس با استفاده از یک اشعه X تشخیص داده می‌شود. در برخی موارد، CT اسکن ممکن است برای ارائه تصاویر دقیق‌تر مورد نیاز باشد. اسکنرهای CT تصاویر اشعه X را ترکیب می‌کنند که از جهت‌های مختلف برای تولید نمای مقطعی از ساختارهای درونی استفاده می‌شوند.

درمان پنوموتوراکس

هدف درمان پنوموتوراکس این است که فشار روی ریه کاهش یافته و به آن‌ها این امکان را بدهند که دوباره منبسط شوند. بسته به علت پنوموتوراکس، هدف دوم جلوگیری از بازگشت مجدد آن است. روش‌های دستیابی به این اهداف به شدت فروپاشی ریه و گاهی به سلامت کلی شما بستگی دارد.

مشاهده

اگر تنها قسمت کوچکی از ریه شما فرو ریخته باشد، ممکن است تا زمانی که هوای اضافی کاملاً بیرون کشیده شده و ریه‌های شما دوباره منبسط شوند پزشکتان به سادگی بر وضعیت شما نظارت کند. معمولاً یکی دو هفته طول می‌کشد. اکسیژن مکمل می‌تواند فرآیند جذب هوا را تسریع کند.

فرو کردن سوزن یا لوله‌ی سینه

اگر ناحیه بزرگ‌تری از ریه فرو ریخته باشد، احتمالاً یک سوزن یا لوله سینه برای حذف هوای اضافی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

سوزن یا لوله توخالی بین دنده‌ها در فضایی پر از هوا قرار داده می‌شود که روی شش فرو ریخته فشار وارد می‌کند. با استفاده از سوزن سرنگ پزشک می‌تواند هوای اضافی را بیرون بکشد – درست مثل زمانی که از یک سرنگ برای برداشتن خون از سیاه‌رگ استفاده می‌شود. لوله سینه می‌تواند به دستگاه مکش متصل شود که به طور مداوم هوا را از حفره قفسه‌سینه حذف می‌کند.

جراحی

اگر لوله سینه مشکل شما را حل نکند، ممکن است برای بستن نشتی هوا به جراحی نیاز باشد. در اغلب موارد، این عمل جراحی را می‌توان از طریق یک شکاف کوچک و با استفاده از یک دوربین کوچک فیبر نوری و ابزار جراحی باریک و دراز انجام داد. جراح به دنبال نشت هوا و بستن آن خواهد بود.

در برخی موارد، ممکن است برای تحریک بافت‌های اطراف شش از یک ماده استفاده شود تا بافت‌ها را برانگیخته کرده و هر گونه نشت را بیرون بکشند. به ندرت، جراح باید یک شکاف بزرگ بین دنده‌ها ایجاد کند تا دسترسی بهتری به نشت‌های متعدد یا حجیم‌تر داشته باشد.

عوامل خطر

عوامل خطر برای پنوموتوراکس عبارتند از:

 • جنسیت. به طور کلی، مردان بسیار بیشتر از زنان به پنوموتوراکس مبتلا می‌شوند.
 • سیگار کشیدن. خطر پنوموتوراکس در طول زمان و تعداد سیگارهای کشیده شده، حتی بدون امفیزم افزایش می‌یابد.
 • سن. نوع پنوموتوراکسی که توسط بلیسترهای هوا ایجاد می‌شود به احتمال زیاد در بین ۲۰ تا ۴۰ سالگی رخ می‌دهد، به خصوص اگر فرد بسیار بلند و کم وزن باشد.
 • ژنتیک. برخی از انواع پنوموتوراکس به نظر می‌رسد که در میان خانواده‌ها سرایت می‌کند.
 • بیماری ریوی. داشتن یک بیماری ریوی زیربنایی – به ویژه بیماری ریوی مزمن (COPD) به احتمال زیاد باعث ایجاد فروپاشی ریه می‌شود.
 • تهویه مکانیکی. افرادی که برای کمک به تنفس خود به تهویه مکانیکی نیاز دارند در معرض خطر بالاتری از پنوموتوراکس قرار دارند.
 • داشتن سابقه پنوموتوراکس. هر کسی که قبلاً پنوموتوراکس داشته در خطر ایجاد پنوموتوراکس دیگر قرار دارد که معمولاً در عرض یک تا دو سال پس از اولی جریان می‌یابد.
مطالب مرتبط

به این نظر پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code