مجله پزشکی باهیکا
سالم بمانید

درباره ی بیوپسی هسته‌ای پستان چه میدانید؟ مزایا ، معایب و خطرات

درباره ی بیوپسی هسته‌ای پستان چه میدانید؟ مزایا ، معایب و خطرات

 

بیوپسی هسته‌ای پستان چیست؟

بیوپسی هسته‌ای پستان ، جایی است که در آن یک سوزن مخصوص وارد پستان می‌شود تا نمونه کوچکی از بافت پستان را از قسمت مربوطه بردارد تا بتواند برای آزمایش به آزمایشگاه بفرستد.

اگر غده‌ای در پستان وجود داشته باشد، بیوپسی هسته‌ای باید در یک اتاق جراحی انجام شود. اگر نابهنجاری در پستان به عنوان غده احساس نشود، رادیولوژیست یا پزشک متخصص دیگری که بیوپسی را انجام می‌دهد، از تصاویر اشعه X پستان یا تصاویر (ماموگرام) استفاده خواهد کرد تا اطمینان حاصل شود که سوزن دقیقاً در موقعیت درست قرار داده می‌شود. گاهی اوقات، پزشک ممکن است سوزن را با کمک تصاویر گرفته‌شده از طریق دستگاه تصویربرداری تشدید مغناطیسی قرار دهد. هنگامی که سوزن در موقعیت درست قرار می‌گیرد، چندین نمونه بافت کوچک از ناحیه‌ای که در آن ناهنجاری شناسایی شده‌است، برداشته می‌شود.

 درباره ی بیوپسی هسته‌ای پستان چه میدانید؟

این عمل چرا انجام می‌گیرد؟

ممکن است در شرایط زیر به بیوپسی از سوزن نیاز پیدا کنید:

  • اگر شما یا پزشکتان احساس کنید که توده‌ای در پستان وجود دارد و یک ناهنجاری در یک دستگاه سونوگرافی و یا ماموگرافی مشخص شود.
  • ممکن است در هر یک از پستان‌ها علائمی داشته باشید، اما توده‌ای وجود نداشته باشد. اگر هم اولتراسوند و هم ماموگرافی ناهنجاری را نشان دهند، آنگاه نمونه‌ای از بافت این قسمت مورد نیاز خواهد بود.
  • ممکن است هیچ نشانه‌ای در پستان‌هایتان نباشد، اما یک سرند ماموگرام پستان عادی، یک قسمت مشکوک را نشان می‌دهد که نیاز به آزمایش بیشتر در آزمایشگاه دارد.

 

چگونه برای بیوپسی هسته‌ای پستان آماده شویم؟

عموماً نیازی به آماده‌سازی نیست. لازم است هرگونه تصویربرداری اخیر از پستانتان (ماموگرافی و یا سونوگرافی) و گزارش‌های مربوطه را برای دکترتان بیاورید تا قبل از انجام بیوپسی فرایند را پیش ببرد.

در روز بیوپسی از پودر تالکوم یا دئودورانت استفاده نکنید چون اینها می‌توانند مانند لکه‌های کلسیم (چالک) بر روی اشعه X پستان ظاهر شوند. این امر باعث می‌شود که شناسایی ناهنجاری مورد نیاز بیوپسی برای رادیولوژیست سخت‌تر شود. بهتر است که یک لباس دو تکه به تن کنید.

 

در طول بیوپسی هسته‌ای پستان چه اتفاقی می‌افتد؟

پوست پستان با مواد ضدعفونی‌کننده شسته می‌شود و سپس برای تزریق داروی بی‌حسی موضعی برای بی‌حس کردن پستان در این ناحیه برای بیوپسی از یک سوزن مناسب استفاده می‌شود. داروی بی‌حسی موضعی در حین تزریق تنها برای چند ثانیه دارای سوزش است و سپس این قسمت خنثی خواهد شد.

برشی کوچک (تقریبا ۲ میلی متر) در پوست ایجاد شده و سوزن بیوپسی به آرامی وارد پستان می‌شود. چند نمونه کوچک برداشته می‌شود. هنگامی که هر نمونه گرفته‌شد، صدای کلیکی خواهد آمد و ممکن است در پستانی که نمونه از آن گرفته می‌شود، احساس فشار داشته باشید. این روش بیوپسی ممکن است گاهی اوقات احساسی ناخوشایند بهمراه داشته باشد، اما معمولاً به خاطر داروی بی‌حسی موضعی که داده شده‌است، دردآور نیست.

بعد از این که نمونه‌ها برداشته شد، قسمت بیوپسی به مدت چند دقیقه به شدت فشار خواهند داد تا کبودی و خونریزی کاهش یابد و سپس با یک پانسمان پوشانده می‌شود. برش کوچک خیلی عادی خوب می‌شود و به بخیه نیازی نخواهد بود. در پایان عمل، رادیولوژیست ممکن است به تعبیه‌سازی یک گیره نشانگر نیاز داشته باشد. گیره نشانگر یک پنس فلزی کوچک است که به پستان وارد می‌شود تا محل بیوپسی از بافت را نشان دهد. این گیره برای شناسایی محل بافتی است که ممکن است نیاز به جراحی حذفی یا جراحی مکمل داشته باشد.

 

آیا بیوپسی هسته‌ای پستان اثرات جانبی دارد؟

قسمتی که بیوپسی می‌شود ممکن است برای چند روز کمی احساس سوزش داشته باشد و معمولاً در این قسمت کبودی وجود خواهد داشت. اگر قسمت بیوپسی دردناک باشد، می‌توانید مسکن‌های معمولی مصرف کنید؛ مانند پاراستامول. داروهایی که حاوی آسپرین هستند توصیه نمی‌شود، چون آسپرین خون را رقیق کرده و باعث افزایش کبودی یا خونریزی در محل بیوپسی می‌شود. لازم است برای ۲۴ ساعت پس از عمل از ورزش‌های جسمانی قدرتی یا بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید چون این کار ممکن است باعث بدتر شدن کبودی بدن شود.

زخم کوچک پوستی که برای بیوپسی هسته‌ای ایجاد می‌شود معمولاً در عرض چند روز درمان می‌شود، همینطور جای زخم کوچک کم‌تر از ۵ میلیمتر است که به سختی قابل‌مشاهده خواهد بود.

اگر یک گیره نشانگر گذاشته‌اید، گیره در داخل پستان باقی مانده و برای بدن مضر نخواهد بود. اگر جراحی مکمل برای از بین بردن بافت پستان لازم باشد، این کلیپ می‌تواند برای همیشه در بدن باقی بماند و باعث آسیب نشود.

درباره ی بیوپسی هسته‌ای پستان چه میدانید؟

بیوپسی هسته‌ای پستان چقدر طول می‌کشد؟

زمان صرف‌شده برای این روش با توجه به نحوه انجام بیوپسی تغییر می‌کند. برای مثال، یک بیوپسی هسته‌ای تحت هدایت اولتراسوند ممکن است تنها ۲۰ دقیقه طول بکشد. بیوپسی هسته‌ای تحت هدایت ماموگرافی (با نام بیوپسی پستان استرئوتاکتیک) ممکن است تا یک ساعت طول بکشد.

 

خطرات بیوپسی هسته‌ای پستان چه هستند؟

معمولاً در محل بیوپسی کبودی خواهید داشت و بعضی اوقات ممکن است چند هفته طول بکشد تا ناپدید شود. خطر ابتلا به عفونت وجود دارد. در این رویداد بسیار بعید است که محل بیوپسی آلوده شود، ممکن است پزشکتان برای دوره‌ای مصرف آنتی‌بیوتیک را تجویز کند. اگر پس از بیوپسی ورم و خونریزی شدید داشتید و از زخمتان مایع ترشح می‌شد و در پستانتان سرخی یا داغی ایجاد شد، با پزشک خود تماس بگیرید.

اگر قسمت مربوطه در عمق پستان نزدیک به دیواره قفسه سینه قرار داشته باشد، خطر ناچیزی وجود دارد که سوزن بیوپسی از دیواره قفسه سینه عبور کرده و باعث رخنه‌ی هوا به اطراف ریه‌ها شده باشد که می‌تواند باعث افتادگی ریه شود. این عارضه یک اتفاق بسیار نادر است و پنوموتوراکس نامیده می‌شود.

 

مزایای بیوپسی هسته‌ای پستان چه می‌باشد؟

اگر محل مورد نگرانی در پستانتان وجود داشته باشد، از بیوپسی هسته‌ای برای گرفتن نمونه‌ها از این ناحیه استفاده خواهد شد، بنابراین یک آسیب‌شناس (متخصصی که در تشخیص بیوپسی‌ها آموزش‌دیده است) می‌تواند آن را بررسی کرده و تشخیص دهد. این راهی برای بدست آوردن اطلاعات دقیق بدون نیاز به جراحی برای برداشتن بافت برای آزمایش است.

 

چه کسی بیوپسی هسته‌ای پستان را انجام می‌دهد؟

بیوپسی هسته‌ای پستان معمولاً توسط یک پزشک متخصص با تجربه، مانند رادیولوژیست، جراح پستان، پزشک یا آسیب‌شناس پستان صورت می‌گیرد. اگر قسمت مربوطه دارای توده احساس نشود، بیوپسی هسته‌ای با استفاده از سونوگرافی و ماموگرافی انجام می‌شود تا سرنگ نمونه‌برداری را به موقعیت درست هدایت نماید.

 

بیوپسی هسته‌ای پستان در کجا انجام می‌شود؟

این به پزشک متخصصی که عمل را انجام می‌دهد بستگی دارد. اکثر بیوپسی‌های هسته‌ای پستان توسط رادیولوژیست با استفاده از راهنمایی‌های سونوگرافی و یا ماموگرافیک انجام می‌شود، و بنابراین در بخش رادیولوژی بیمارستان، کلینیک پستان و یا مؤسسات رادیولوژی خصوصی انجام می‌شود.

 

چه زمانی می‌توانم منتظر آمدن نتایج بیوپسی هسته‌ای پستان باشم؟

نمونه‌ها به آسیب‌شناس فرستاده شده و زیر میکروسکوپ بررسی می‌شود. آسیب‌شناس گزارش مفصلی ارائه می‌کند که به دکترتان که درخواست بیوپسی هسته‌ای پستان کرده ارسال می‌شود. معمولاً پزشکتان ترتیبی می‌دهد تا درباره نتایج با شما صحبت نماید. نتایج آسیب‌شناسی معمولاً در عرض چند روز به پزشکتان ارسال می‌شود.

مطالب مرتبط

به این نظر پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code