مجله پزشکی باهیکا
سالم بمانید

۱۰ رژیم غذایی برتر برای جلوگیری از فیبریلاسیون دهلیزی

۱۰ رژیم غذایی برتر برای جلوگیری از فیبریلاسیون (ضربان نامرتب قلب) دهلیزی

 

یک رژیم غذایی سالم قلب می‌تواند به کاهش خطر فیبریلاسیون دهلیزی کمک شایانی بکند. تغییرات رژیم غذایی آسان‌تر از آن چیزی است که شما فکر می‌کنید، پس این یک خبر خوب است.

شاید رژیم غذایی به تنهایی قادر به جلوگیری از فیبریلاسیون قلب شما نباشد، اما قطعاً آنچه را که می‌خورید اهمیت دارد. در واقع زمانی که محققان دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه مینه‌سوتا تعدادی از مطالعات خود را بر روی رژیم غذایی و فیبریلاسیون دهلیزی را تجزیه و تحلیل کردند، شواهدی پیدا کردند که انتخاب غذاهای هوشمند می‌تواند به کاهش خطر این بیماری به شما کمک کند.

اگر شما مبتلا به این بیماری هستید با رژیم غذایی مناسب می‌توانید علائم آن را کاهش دهید. اواساما وزنی (Oussama Wazni) متخصص درمانگاه کلیولند (Cleveland Clinic) در اوهایو (Ohio) گفت: بهترین زمان برای شروع، زمانی است که کالری مصرفی خود را برای داشتن وزن سالم کنترل کنید. داشتن اضافه وزن می‌تواند به آپنه خواب (وقفه تنفسی در خواب) که یک خطر بسیار بزرگ برای فیبریلاسیون دهلیزی است، کمک کند.

گام بعدی در پیشگیری از فیبریلاسیون دهلیزی، خوردن یک رژیم غذایی سالم قلبی است. دکتر وزنی تاکید کرد، خوردن غذاهای سالم برای قلب از ابتلا به همه بیماری‌های قلبی از جمله حمله قلبی و سکته قلبی و همچنین سایر عوامل خطرناک برای فیبریلاسیون دهلیزی همانند کلسترول و فشار خون بالا جلوگیری می‌کند.
مزایای یک رژیم غذایی سالم قلب بسیار زیاد است و برنامه آن بسیار ساده خواهد بود. در اینجا ۱۰ نکته برای شروع این برنامه ارائه شده است:

۱- مصرف نمک را کاهش دهید

دکتر وزنی در یادداشتی گفتند که مصرف بیش از حد نمک باعث افزایش فشار خون خواهد شد که ممکن است ابتلا به خطر فیبریلاسیون دهلیزی را افزایش داده و علائم کنترل آن را سخت‌تر می‌کند. هر فرد باید مصرف روزانه نمک خود را به ۲۴۰۰ میلی‌گرم محدود کند. این بدین معنی که باید برچسب بر روی غذاها را بخوانید؛ زیرا غذاهای آماده مانند سوپ‌های کنسرو شده و گوشت‌های فرآوری گردیده محتوی بسیار زیادی نمک سدیم هستند و در هنگام پخت و پز باید به جداول بر روی برچسب آن‌ها توجه کنید.

10 رژیم غذایی برتر برای جلوگیری از فیبریلاسیون (ضربان نامرتب قلب) دهلیزی

۲- ماهی بیشتری مصرف کنید

محققان دانشگاه مینه‌سوتا خاطر نشان کردند که چربی‌های غیر اشباع شده در ماهی باعث کاهش ابتلا به بیماری‌های قلبی خواهد شد و همچنین قلب را در برابر ضربان‌های غیر طبیعی محافظت می‌کند. اگرچه مطالعات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است اما این امر باعث خواهد شد که ماهی، یک انتخاب غذایی ارزشمند برای جلوگیری از فیبریلاسیون دهلیزی باشد.

10 رژیم غذایی برتر برای جلوگیری از فیبریلاسیون (ضربان نامرتب قلب) دهلیزی
موسسه ملی سلامت توصیه می‌کند که حداقل دو بار در هفته ماهی بخورید. در هنگام تهیه ماهی، تکنیک‌های مختلف پخت و پز مانند کباب کردن، سرخ کردن، پختن و بخارپز را امتحان کنید. تاکنون هیچ مطالعه‌ای مزیتی را برای سرخ کردن ماهی نشان نداده است.

۳- گوشت و لبنیات را محدود کنید

چربی‌های اشباع شده در غذاهای حیوانی شبیه کره، پنیر، شیر، بستنی و گوشت چرب برای قلب مفید نیستند. این نوع چربی‌ها به بیماری‎های قلبی و سکته مغزی کمک می‌کند. چربی‌های اشباع شده را با انتخاب لبنیات کم چرب یا بدون چرب و گوشت بدون چربی (قبل از پخت و پز میزان چربی آن را مشاهده کنید) به ۱۰ درصد از کل کالری روزانه محدود کنید. همچنین از خوردن غذاهای فرآوری شده و سرخ شده اجتناب کنید.

 

۴- مقدار کلسترول را کاهش دهید

برای داشتن رژیم غذایی سالم قلب، شما باید کمتر از ۳۰۰ میلی‌گرم کلسترول را در روز مصرف کنید. اگر شما برای صبحانه تخم‌مرغ دوست دارید، به یاد داشته باشید زرده‌ یک تخم‌مرغ حدود ۲۱۳ میلی‌گرم کلسترول را دارد در مقابل سفیده آن هیچ کلسترولی ندارد و مصرف آن منعی نخواهد داشت. برای داشتن قلب سالم سعی کنید در یک هفته بیشتر از چهار تخم‌مرغ را مصرف نکنید. گوشت‌هایی مانند جگر و صدف به ویژه میگو نیز حاوی کلسترول سرشار هستند.

 

۵- میوه و سبزیجات را زیاد مصرف کنید

برای یک قلب و وزن سالم، میوه و سبزیجات بیشترین میزان تغذیه، فیبر، مواد معدنی و ویتامین‌ها با حداقل میزان کالری فراهم می‌کند. سعی کنید در هر روز حداقل پنج بار میوه و سبزی استفاده کنید. بلعکس، شما باید از مواد غذایی مانند محصولات فرآوری شده، آب نبات و نوشیدنی‌های گازدار که حاوی چربی و قند هستند، خودداری کنید.

 

۶- در هنگام بیدار شدن غلات مصرف کنید

دانه‌ها و غلاتی که هنوز پاک نشده‌اند و پوسته بیرونی بر روی آن‌ها موجود است، منبع اصلی فیبر و مواد مغذی هستند. دانه‌های پاک شده که در نان سفید و ماکارونی‌ها استفاده می‌شوند پوسته آن‌ها حذف شده است به راحتی نمی‌توانند در کنترل اشتها و یا قند خون شما نقش داشته باشند. سعی کنید روز خود را با غلات شروع کرده و هر روز حداقل شش بار از غلات استفاده کنید.

10 رژیم غذایی برتر برای جلوگیری از فیبریلاسیون (ضربان نامرتب قلب) دهلیزی

۷- مراقب غذا خوردن خود باشید

یکی از بهترین را‌ه‌های رسیدن یا حفظ کردن وزن سالم، کنترل اندازه وعده غذا است. مثلاً اندازه وعده‌ها در یک رستوران خیلی کمتر اندازه آن در منزل است. مقیاس‌بندی مواد غذایی می‌تواند در اندازه مناسب وعده‌ها به شما کمک کند. از خوردن غذا در کنار میز غذاخوری و تلویزیون و پرخوری کردن پرهیز کنید. هنگام غذا خوردن، تلاش کنید یک پیش غذای سالم را به عنوان غذای اصلی مصرف کنید و یا نیمی از غذای اصلی خود را برای مدت کوتاهی حذف کنید.

 

۸- با پخت و پزهای مناسب، قلبی سالم داشته باشید

غذاهای سالم قلب را از روش‌های نادرست پخت و پز نکنید. برای به حداکثر رساندن طعم طبیعی سبزیجات آن را بخار پز کنید و در آن‌ها از کره، نمک و یا قند استفاده نکنید. هنگامی که خواستید در یک غذا از چربی استفاده کنید، از نوع غیر اشباع نشده شبیه روغن زیتون یا کلزا به جای کره یا چربی خوک بهره بگیرید.

۹- از مشروبات الکلی پرهیز کنید

الکل بیش از حد می‌تواند نشانه‌هایی از فیبریلاسیون دهلیزی را ایجاد کند که پزشکان در اصطلاح به آن سندرم قلب تعطیل می‌گویند. مروری از مطالعات بر روی الکل و فیبریلاسیون دهلیزی در ژاپن چاپ شده است، نشان می‌دهد که نوشیدن متعادل مشروبات موجب ایجاد فیبریلاسیون دهلیزی نخواهد شد اما نوشیدن زیاد آن ابتدا به این بیماری را بیشتر خواهد کرد.

منظور از نوشیدن متعادل، مصرف یک بار آن برای زنان و دو بار مصرف برای آقایان در طول روز است، اما اگر شما به فیبریلاسیون دهلیزی مبتلا هستید این مقدار نیز زیاد است. دکتر وزنی هشدار داد: بسیاری از افراد نسبت به اثرات الکل بر فیبریلاسیون دهلیزی حساسیت بیشتری نسبت به بقیه افراد دارند و ممکن است حتی پس از مصرف یک بار آن علائم بیماری در آن مشاهده گردد.

۱۰- در استفاده از کافئین راحت باشید

وزنی در یادداشتی گفت: کافئین شبیه الکل است که احتمالاً باعث به وجود آمدن علائم فیبریلاسیون دهلیزی می‌شود. اگر علائم این بیماری را دارید کافئین را در حد مناسب و متعادل مصرف کنید. همچنین خوردن مناسب قهوه در بسیاری از مردم موجب ایجاد فیبریلاسیون دهلیزی نخواهد شد و خوردن آن باعث تقویت قلب و ضربان قلب را افزایش خواهد داد.

یک رژیم غذایی قلب سالم برای جلوگیری از فیبریلاسیون دهلیزی و همچنین سایر بیماری‌ها قلبی شبیه فشار خون بالا، کلسترول بالا و دیابت استفاده می‌شود. اگر شما در تلاش برای تطبیق رژیم غذایی خود هستید، از دکتر خود برای ارائه یک راهکار کمک بگیرید و یا او می‌تواند شما را به یک متخصص تغذیه ارجاع دهد تا یک برنامه مناسب برای بهبود سلامت قلب شما پیشنهاد کند.

مطالب مرتبط

به این نظر پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code