مجله پزشکی باهیکا
سالم بمانید

علائم، تشخیص و درمان روماتیسم مفصلی – قسمت دوم

علائم، تشخیص و درمان روماتیسم مفصلی – قسمت دوم

 

در قسمت اول این مقاله ( که میتوانید برای مطالعه ی آن اینجا کلیک کنید ) ، به برخی از علائم، تشخیص و درمان روماتیسم مفصلی اشاره کردیم.

رژیم روماتیسم مفصلی

پزشک یا متخصص تغذیه ممکن است یک رژیم ضد التهابی را برای شما برای کمک به علائمتان توصیه کند. این نوع رژیم غذایی شامل غذاهایی است که دارای اسیدهای چرب امگا ۳ می باشند. غذاهایی که دارای اسیدهای چرب امگا ۳ هستند عبارتند از:

 • ماهی های چرب، از جمله ماهی قزل آلا، ماهی تن، شاه ماهی و ماهی خال مخالی
 • دانه‌های چیا
 • دانه های کتان
 • گردو

آنتی‌اکسیدان‌هایی مانند ویتامین A، C و E و سلنیوم نیز می‌توانند باعث کاهش التهاب شوند. غذاهایی که دارای آنتی‌اکسیدان‌های بالایی هستند عبارتند از:

 • انواع توت‌ها مانند بلوبری، کران‌بری، توت گجایی و توت فرنگی
 • شکلات دارک
 • اسفناج
 • لوبیا قرمز
 • گردوی آمریکایی
 • کنگر فرنگی

خوردن مقدار زیادی فیبر نیز مهم است، زیرا بر اساس یافته‌های برخی محققان، فیبر ممکن است به کاهش پاسخ التهابی کمک کند که می‌تواند به عنوان کاهش سطوح پروتئین واکنشی C شناخته شود. غذاهای کل دانه، سبزیجات و میوه‌های تازه را انتخاب کنید. توت فرنگی ممکن است سودمند باشد. غذاهایی حاوی فلاونوئیدها نیز می‌توانند برای مقابله با التهاب در بدن کمک کنند. آنها عبارتند از:

 • محصولات سویا مانند توفو و میسو
 • انواع توت‌ها
 • چای سبز
 • کلم بروکلی
 • انگور

چیزهایی که نمی‌خورید درست به همان اندازه‌ی چیزهایی که می‌خورید مهمند. مطمئن شوید که از غذاهای تحریک‌آمیز اجتناب می‌نمایید. این شامل کربوهیدرات‌های فرآوری شده و چربی‌های اشباع یا ترانس است. اجتناب از غذاهای تحریک‌کننده و انتخاب غذاهای مناسب برای رژیم غذایی ضد التهابی ممکن است به شما در مدیریت RA کمک کند.

علائم، تشخیص و درمان روماتیسم مفصلی - قسمت دوم 

انواع روماتیسم مفصلی

چند نوع مختلف از RA وجود دارد. دانستن اینکه به کدام نوعِ آن مبتلا هستید ممکن است به پزشک شما کمک کند بهترین درمان را برای شما فراهم کند. انواع RA عبارتند از:

 • RA سروپوزیتیو: اگر شما دارای RA سروپوزیتیو هستید، شما نتیجه تست خون مثبت در فاکتورهای روماتیسم دارید. این بدان معنی است که شما آنتی‌بادی‌هایی دارید که باعث می‌شود سیستم ایمنی بدن شما به مفاصلتان حمله کند.
 • RA سرونگاتیو: اگر نتیجه تست خون فاکتور روماتیسمتان منفی‌ست و نتیجه تست خون آنتی-CCPتان نیز منفی‌ست، اما شما همچنان علائم RA را دارید، ممکن است RA سرونگاتیو داشته باشید. در نهایت شما ممکن است آنتی‌بادی‌هایی را ایجاد کنید و تشخیص خود را به RA سروپوزیتیو تغییر دهید.
 • JIA (آرتریت ایدئوپاتیک جوانان): آرتریت ایدئوپاتیک جوانان به افراد مبتلا به RA کمتر از ۱۷ ساله اشاره دارد. این وضعیت قبلاً به عنوان JRA (آرتریت روماتویید نوجوان) شناخته می‌شد. علائمِ آن مشابه موارد دیگر RA هستند اما ممکن است شامل التهاب چشم و مسائل مربوط به رشد فیزیکی نیز باشند.

 

روماتیسم مفصلی سروپوزیتیو

RA سروپوزیتیو رایج ترین نوع RA است. این نوع آرتریت ممکن است در خانواده‌ها پخش شود. RA سروپوزیتیو ممکن است با علائم شدیدتری نسبت به RA سرونگاتیو ایجاد شود. ارائه علائم RA سروپوزیتیو می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • اسپاسم و سفت شدن صبح که ۳۰ دقیقه یا بیشتر طول می‌کشد
 • ورم و درد در مفصل‌های متعدد
 • ورم و درد در مفاصل متقارن
 • پیچیدگی روده‌
 • تب
 • خستگی
 • کاهش وزن

RA همیشه به مفاصل محدود نمی‌شود و برخی از افراد مبتلا به RA سروپوزیتیو می‌توانند التهاب در چشم ها، غدد بزاقی، اعصاب، کلیه‌ها، ریه‌ها، قلب، پوست و رگ‌های خونی را تجربه کنند.

 

علل روماتیسم مفصلی

علت RA مشخص نیست. با این حال، بعضی از عوامل به نظر می‌رسد نقش مهمی در افزایش خطر ابتلا به RA یا ایجاد آن داشته باشند. عواملی که باعث افزایش خطر ابتلا به RA می‌شوند عبارتند از:

 • زن بودن
 • داشتن سابقه خانوادگی RA

علائم، تشخیص و درمان روماتیسم مفصلی - قسمت دوم

فاکتورهایی که ممکن است باعث تحریک RA شوند عبارتند از:

 • قرار گرفتن در معرض انواع خاصی از باکتریها، از قبیل موارد مرتبط با بیماری پریودنتال
 • داشتن تاریخچه عفونت‌های ویروسی مانند عفونت با ویروس اپستین-بار که باعث ایجاد مننونوکلئوز می‌شود
 • تروما یا آسیب، مانند شکستن استخوان یا شکستگی، جابجایی مفصل و آسیب رباط
 • سیگار کشیدن
 • چاقی

علت ممکن است ناشناخته باشد اما تعدادی از فاکتورها کسب اطلاعات بیشتر در مورد عوامل ایجاد شده وجود دارد.

 

روماتیسم مفصلی دست‌ها

آرتریت در دست ممکن است به عنوان یک احساس سوزش در سطح پایین شروع شود که شما در پایان روز احساس می‌کنید. در نهایت، ممکن است دردی را تجربه کنید که لزوماً ناشی از استفاده از دستانتان نیست. اگر درمانش نکنید، این درد می‌تواند شدید باشد. ممکن است احساس تورم، قرمزی، گرما و سفتی را نیز احساس کنید. اگر غضروف در مفاصل شما از بین برود، ممکن است در دستان خود دچار تغییرات جزئی شوید. همچنین اگر غضروف به طور کامل از بین برود، ممکن است در مفاصل دست‌ها، انگشتان دست‌ها و مفاصل بزرگتان احساس خرد شدن داشته باشید. با پیشرفت بیماری، کیسه های پر از مایع یا کیسه‌های سینوویال ممکن است در مچ دست و در اطراف مفاصل دست‌ها ایجاد شود. این کیست‌ها بدون عارضه نیست و در برخی موارد ممکن است پارگی تاندون رخ دهد.

همچنین ممکن است رشد‌های برجسته‌ای به نام استخوان مهمیز در مفاصل آسیب دیده ایجاد شود. با گذشت زمان، مهمیزهای استخوانی می‌توانند استفاده و کارکرد دستتان را دشوارتر کنند. در صورت داشتن RA در دستانتان، دکتر شما با تمریناتی که می‌تواند به شما برای حفظ حرکت و عملکرد آن کمک کند، با شما کار کند. این، همراه با انواع دیگر درمان‌ها می‌تواند به کاهش التهاب و جلوگیری از پیشرفت بیماری کمک کند. ببینید دقیقاً اثرات RA روی دستانتان دقیقاً چگونه به نظر می‌رسند.

 

تصاویر روماتیسم مفصلی

ممکن است RA در دست‌ها و پاهای شما؛ بخصوص اگر که این بیماری پیشرفت کند و مخصوصاً اگر درمانی دریافت نکرده باشید، قابل‌مشاهده باشند. ورم مفاصل، مچ دست‌ها، زانوها، مچ پا و پاها عادی هستند. آسیب به رباط‌ها و تورم در پاها می‌تواند باعث شود فردِ مبتلا در راه رفتن دچار مشکل شود. اگر RA را درمان نکنید، ممکن است دچار نقص شدید در دست‌ها و پاهای خود شوید. بدشکلی دست‌ها و انگشتان ممکن است باعث ایجاد یک ظاهر خمیده و پنجه‌‌مانند شود. انگشتان پاهای شما نیز می‌توانند به شکل پنجه مانند و گاهی به سمت بالا خم شوند و گاهی زیر بال پایتان جمع می‌شوند. همچنین ممکن است متوجه زخم، پینه و سفت شدن و ترک پوست روی پاهایتان شوید. غددی، به نام کلوخه‌های روماتیسم، می‌توانند در هر جایی روی بدن شما ظاهر شوند که در آن مفاصل ملتهب هستند.

این می‌تواند به اندازه یک گردو یا بزرگ‌تر باشد، و آن‌ها می‌توانند گروهی یا خوشه‌ای اتفاق بیفتند. این همان چیزی است که کلوخه‌های روماتیسم و نشانه‌های مرئی دیگر شبیه به آن هستند.

 

تفاوت بین روماتیسم مفصلی و استئوآرتریتیز

همانند RA، افرادی مبتلا به OA ممکن است مفاصل دردناک و سفت را تجربه کنند که می‌تواند راه‌رفتن را دچار مشکل کند. افراد با OA ممکن است بعد از فعالیت‌های گسترده، ورم مفاصل داشته باشند، اما این باعث هیچ واکنش التهابی قابل‌توجهی نمی‌شود که به طور معمول به قرمزی اتصالات آسیب‌دیده منجر می‌شود. برخلاف RA، OA یک بیماری خود ایمنی نیست. این به سایش طبیعی و پارگی مفاصل به عنوان سن شما مربوط می‌شود و یا می‌تواند به عنوان نتیجه تروما ایجاد شود.

OA اغلب در بزرگسالان مسن‌تر دیده می‌شود. با این حال، گاهی ممکن است در بزرگسالان جوانی نیز دیده شود که از مفصلی خاص بیش از حد استفاده می‌کنند -مانند بازیکنان تنیس و ورزش‌کاران دیگر- یا آن‌هایی که آسیب جدی را تجربه کرده‌اند. RA یک بیماری خود ایمنی است. آسیب مفصلی از RA ناشی از سایش طبیعی و پارگی نیست، بلکه توسط حمله بدن شما به خودش ایجاد می‌شود.

 

آیا روماتیسم مفصلی ارثی است؟

ورم مفاصل روماتیسم به عنوان یک بیماری ارثی در نظر گرفته نمی‌شود، با این حال به نظر می‌رسد که در خانواده‌ها پخش می‌شود. این ممکن است به دلیل عوامل محیطی، عوامل ژنتیکی، یا ترکیبی از هر دو باشد. اگر شما عضو خانواده‌ای دارید که RA دارد یا داشته است، با پزشک خود صحبت کنید، به خصوص اگر شما نشانه‌ای از درد مفاصل ماندگار، تورم و سفتی دارید که به استفاده بیش از حد از مفصلی خاص و یا آسیب مربوط نیست. داشتن سابقه خانوادگی RA ریسک ابتلا به این بیماری را افزایش می‌دهد و تشخیص زودهنگام می‌تواند تفاوت بزرگی در نحوه درمان موثر داشته باشد. پس شما می‌توانید RA را به ارث ببرید؟ شاید.

 

با دکتر خود صحبت کنید

RA یک بیماری مزمن است که در حال حاضر درمانی ندارد. گفته شده است که بیشتر مردم با RA علائم ثابتی ندارند. در عوض، آن‌ها التهابات ناگهانی‌ای به دنبال دوره‌های نسبتاً بدون علامتی به نام بازگشت‌های مجدد دارند. روند این بیماری از فردی به فرد دیگر متفاوت است و می‌تواند از ملایم تا شدید در نوسان باشد. اگرچه نشانه‌ها ممکن است برای دوره‌های طولانی متوقف شوند اما مشکلات رایج ناشی از RA معمولاً در طول زمان بدتر می‌شوند. به همین دلیل است که درمان اولیه به قدری مهم است که به تأخیر انداختن آسیب جدی رایج کمک می‌کند. اگر هر گونه بیماری را تجربه می‌کنید و یا نگرانی‌هایی در مورد RA دارید، با پزشک خود صحبت کنید.

مطالب مرتبط

به این نظر پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code