مجله پزشکی باهیکا
سالم بمانید

درمان قطعی بی اختیاری مدفوع ؛ شناخت ، پیشگیری و درمان

درمان قطعی بی اختیاری مدفوع ؛ شناخت ، پیشگیری و درمان

 

افراد مبتلا به بی‌اختیاری روده یا مدفوع نمی‌توانند عمل دفعشان را کنترل کنند. مدفوعشان به دلیل شرایط زیربنایی، از مقعدشان بیرون می‌ریزد. شدت بی اختیاری مدفوع می‌تواند با باد فتق از مقدار کمی مدفوع تا از دست دادن کامل کنترل روده در نوسان باشد. این وضعیت تهدیدگر زندگی یا خطرناک نیست، اما می‌تواند بر کیفیت زندگی، سلامت عاطفی و ذهنی فرد تاثیر بگذارد.

درمان قطعی بی اختیاری مدفوع ؛ شناخت ، پیشگیری و درمان

بی اختیاری مدفوع یک وضعیت رایج است که در حدود ۱۸ میلیون نفر، چیزی معادل ۱ نفر در هر ۱۲ بزرگ‌سال در ایالات‌متحده را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. این بیماری در میان زنان، احتمالاً به عنوان یکی از عوارض دوران بارداری، رایج است. بسیاری از مردم بی اختیاری مدفوع را به دلیل شرمندگی و یک عقیده اشتباه که نمی‌تواند درمان شود گزارش نمی‌کنند. بسیاری بر این باورند که این بخش اجتناب‌ناپذیر فرآیند سالخوردگی است. در برخی موارد بی اختیاری مدفوع به خودیِ خود حل می‌شود اما معمولاً نیازمند درمان می‌باشد.

 

نشانگان

برون‌ریزی تصادفی مدفوع طبیعتاً تنها زمانی که بزرگسالان دچار اسهال شدید شده‌اند، تاثیر می‌گذارد. بی‌اختیاری مزمن مدفوع می‌تواند شامل برون‌ریزی پیوسته یا اتفاقی، ناتوانی در نگه داشتن گاز معده، برون‌ریزیِ بی‌صدای مدفوع در طول فعالیت‌های روزانه و یا به موقع نرسیدن به دستشویی باشد.

 

انواع بی اختیـــاری مدفوع

دو نوع بی اختیاری مدفوعی وجود دارد:

 • برانگیختگی بی اختیاری مدفوع، هنگامی که فرد نیاز ناگهانی به استفاده از دستشویی دارد اما نمی‌تواند به موقع به دستشویی برسد.
 • کثیف شدن بی‌حس، آنجایی که هیچ نشانی حاکی از برون‌ریزی مدفوع ایجاد نمی‌شود.

نوع مدفوعی که در طول بی اختیاری مدفوع بیرون می‌ریزد می‌تواند متفاوت باشد:

 • گاز معده‌ی فرد خارج می‌شود و تکه‌ی کوچکی مدفوع از مقعد خارج می‌شود
 • ممکن است مایع باشد
 • ممکن است سفت باشد

دوره‌ها ممکن است روزانه، هفتگی و یا ماهانه اتفاق بیفتند.

علایم و نشانگان دیگر ممکن است شامل موارد زیر باشند:

بی اختیاری مدفوع می‌تواند یک مشکل نسبتاً کوچک که منجر به کثیفی شدن لباس زیر می‌شود و یا می‌تواند با ناتوانی کلی کنترل مدفوع مخرب باشد.

 

چرا در نگه داشتن مدفوعتان بی اختیار هستید؟

به احتمال زیاد افرادی که مشکلات زیر را دارند گرایش به بی اختیاری مدفوع دارند:

 • آسیب به اعصاب، به عنوان مثال، تحت اسکلروز چندگانه، دیابت بلند مدت، یا شرایط دیگری که بر اعصابی که خروج مدفوع را کنترل می‌کنند، تاثیر می‌گذارد.
 • بیماری آلزایمر ، به دلیل این که این بیماری شامل زوال عقل و اعصاب می‌شود.
 • ناتوانی جسمی، این می‌تواند رسیدن به دستشویی و یا درآوردن لباس‌ها را سخت‌تر کند

زنان احتمالاً به عنوان یکی از عوارض زایمان بیشتر احتمال دارد که آن را تجربه کنند.

درمان قطعی بی اختیاری مدفوع ؛ شناخت ، پیشگیری و درمان

تشخیص بیماری بی اختیاری مدفوع

پزشک درباره علایم، عادات روده، رژیم غذایی، تاریخچه پزشکی، سبک زندگی و غیره سوال خواهد کرد. فرد باید صادقانه و جامع توضیح دهد، تا پزشک بهترین درمان را پیدا کند.

پزشک می‌تواند مقعد بیمار و قسمت‌های کناری را برای هر گونه آسیب، بواسیر، عفونت و دیگر شرایط معاینه کند. آن‌ها ممکن است از یک سوزن یا کاوشگر برای بررسی این ناحیه از پوست و بررسی آسیب‌های عصبی استفاده کنند.

ممکن است معاینه مقعدی دیجیتال (DRE) ضروری باشد، که در آن جراح یک انگشت استریل را به مقعد و به راست‌روده وارد می‌کند.

این می‌تواند منجر به شناسایی موارد زیر شود:

 • یبوست
 • تومور
 • مشکلات ماهیچه‌ای
 • افتادگی راست‌روده

ممکن است آزمایش‌های بیشتر برای کمک به متخصص بیماری‌های معده و روده، یک پزشک متخصص در زمینه‌ی این وضعیت و بیماری‌های سیستم گوارش و یا یک پروکتولوژیست که در زمینه‌ی شرایط و بیماری‌های مقعد و روده‌ای متخصص است نیاز باشد.

 

اندوسکوپی و بی اختیاری

اندوسکوپی شامل قرار دادن یک لوله بلند انعطاف‌پذیر و نازک با یک منبع نور و دوربین فیلمبرداری در انتهایش، از طریق مقعد به راست‌روده است. تصاویر روی یک صفحه نمایش ممکن است هر گونه انسداد، آسیب و یا تورم را در راست‌روده نشان دهند.

در فشارسنجی مقعدی، پزشک یک لوله انعطاف‌پذیر و نازک را از طریق مقعد به راست‌روده می‌فرستد. سپس یک بالون در نوک آن بسط می‌یابد. این می‌تواند برآورد کند که ماهیچه باسطه مقعد چقدر تنگ است، اعصاب چقدر حساسیت دارند و این که ماهیچه‌ها چقدر خوب عمل می‌کنند.

یک اسکن فراصوت آنورکتال می‌تواند ساختار ماهیچه باسطه را ارزیابی کند. یک دستگاه باریک ترکه‌مانند به مقعد و راست روده وارد می‌شود. این دستگاه تصاویر ویدیویی از ساختارهای درونی را با انتشار امواج صوتی تهیه می‌کند که از دیواره‌های راست‌روده و مقعد بالا می‌روند.

دفکوگرافی، یا پروتوگرافی، شامل گرفتن تصاویر اشعه ایکس با سولفات باریم است. از بیمار خواسته می‌شود تا در هنگام برداشت اشعه‌ی x، مدفوعش را دفع کند. این می‌تواند مشخص کند که راست‌روده چه مقدار مدفوع می‌تواند نگه دارد و مدفوع چگونه تخلیه می‌شود.

 

بیماری بی اختیاری مدفوع چگونه درمان میشود؟

درمان‌ها برای بی اختیاری مدفوع می‌تواند به بازیابی کنترل روده و یا کاهش شدت آن کمک کند. گزینه‌های درمانی عبارتند از مصرف دارو، تغییرات غذایی، بهبود روده و مدفوع درمانی. اگر این فعالیت‌ها کارساز نبودند، ممکن است جراحی توصیه شود. اگر یک شرط زیربنایی شناسایی شد، به درمان مناسبی نیاز خواهد داشت.

 

داروها

این موارد عبارتند از:

داروهای ضد اسهال مانند یوپراماید، یا ایمودیوم

اگر مشکل از یبوست مزمن ناشی می‌شود، ضد یبوست‌هایی مثل شیر منیزیم ممکن است در کوتاه‌مدت مورد استفاده قرار گیرد.

داروهایی که تحرک روده و یا محتوای آب را در مدفوع را کاهش می‌دهند

 

تغییرات رژیمی

تغییر رژیم می‌تواند بی اختیاری مدفوع را تسکین دهد. یک دفتر یادداشت غذایی می‌تواند به نظارت بر تاثیر غذاهای مختلف کمک کند. خوردن مایعات بیشتر و خوردن غذاهای غنی از فیبر به خاطر یبوست می‌تواند به کاهش بی اختیاری مدفوع کمک کند. غذاهای با فیبر بالا که حجم مدفوع را اضافه می‌کنند ممکن است به افراد مبتلا به اسهال مزمن نیز کمک نمایند.

 

پرورش روده

بیمارانی که کنترل ماهیچه باسطه‌شان ضعیف است یا آگاهی کمی نسبت به نیاز به خارج کردن مدفوع دارند ممکن است برنامه پرورش روده را موثر بیابند.

این می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • ورزش برای کمک به بازیابی قدرت ماهیچه‌های حیاتی برای کنترل روده
 • یاد گرفتن استفاده از دستشویی در زمان‌های خاصی از روز مانند بعد از غذا

تمرینات عضلات پایین لگن، یا تمرینات ورزشی می‌تواند به تقویت ماهیچه‌هایی که در طول زایمان تضعیف یا کشیده شده‌اند کمک کند. به زنان توصیه می‌شود که این تمرین‌ها را در طول بارداری چندین بار در روز و حدوداً ۲ ماه پس از زایمان انجام دهند.

 

مداخلات دیگر

اگر درمان‌های دیگر موثر نباشند، برای خارج کردن مدفوع گیر افتاده ممکن است درمان بهم‌فشردگی مدفوع لازم باشد. جراح از دو انگشت دستکش‌دارش برای تجزیه‌ی مدفوع به قطعات کوچک استفاده می‌کند تا خارج کردنش را آسان‌تر نماید. اگر این مشکل از مدفوع گیر افتاده ناشی می‌شود و درمان‌های دیگر بی‌اثر هستند، تنقیه ممکن است به آن‌ها کمک کند.

یک لوله کوچک در مقعد قرار داده می‌شود و یک محلول ویژه برای شستن راست‌روده وارد می‌شود. در تحریک عصبی سرینی، چهار تا شش سوزن کوچک در ماهیچه‌های پایین روده وارد می‌شوند. ماهیچه‌ها توسط یک مولد پالس خارجی تحریک می‌شوند که پالس‌های الکتریکی را منتشر می‌کند.

 

جراحی

جراحی به طور طبیعی تنها در صورتی استفاده می‌شود که سایر درمان‌ها کارساز نبوده یا لازم باشد شرایط زیربنایی درمان شوند. اسفینکتروپلاستی، عمل جراحی برای ترمیم ماهیچه باسطه آسیب‌دیده یا تضعیف شده می‌باشد. جراح ماهیچه آسیب‌دیده را از بین می‌برد، لبه‌های عضلانی را همپوشانی می‌کند و آن‌ها را به هم می‌دوزد. این کار حمایت اضافی از ماهیچه‌ها را فراهم کرده و ماهیچه باسطه را محکم‌تر می‌کند.

گراسیلوپلاستی تحریک‌شده، یا پیوند ماهیچه گراسیل، از مقدار کمی ماهیچه از ران بیمار برای ایجاد یک عضله باسطه مصنوعی استفاده می‌کند. الکترودهایی که به یک مولد پالس متصل می‌شوند در عضله باسطه مصنوعی وارد می‌شوند و ایمپالس‌ها به تدریج روش کار ماهیچه‌ها را تغییر می‌دهند.

جایگزینی عضله باسطه از یک بند قابل تورم برای جایگزینی عضله باسطه مقعدی آسیب دیده استفاده می‌کند. بند در اطراف مجرای مقعدی کار گذاشته می‌شود. هنگامی که باد می‌شود، بند عضله باسطه مقعدی را محکم بسته نگه می‌دارد تا فرد آماده شود. یک پمپ خارجی کوچک دستگاه را تمیز می‌کند و اجازه می‌دهد تا مدفوع آزاد شود. سپس دستگاه به طور خودکار حدود ۱۰ دقیقه بعد مجدداً باد می‌شود.

 

پیش‌گیری

برای جلوگیری از بی اختیاری مدفوع یا کاهش شدت نشانه‌ها توصیه می‌شود:

از یبوست جلوگیری کنید، به عنوان مثال، با ورزش بیشتر، خوردن غذاهایی با فیبر بالا و مصرف زیاد مایعات

برای درمان اسهال پیگیر درمان باشید، برای مثال، با پیدا کردن یک عفونت در سیستم گوارشی

از زور زدن هنگام دفع مدفوع اجتناب نمایید، چون این می‌تواند ماهیچه‌های باسطه مقعدی را ضعیف کند.

مطالب مرتبط

به این نظر پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code