مجله پزشکی باهیکا
سالم بمانید

ارتباط بین چاقی و سلامت قلب

ارتباط بین چاقی و سلامت قلب

ارتباط بین چاقی و سلامت قلب

این‌که چاقی می‌تواند سلامت قلب را دچار مشکل نماید، برای همه آشکار است و شواهد بسیاری نیز گویای این حقیقت هستند. به عنوان مثال در تحقیق جدیدی که در در آوریل ۲۰۱۸ در مجله‌ی JAMA منتشر شد، این نتیجه حاصل آمده بود که احتمال ابتلای بزرگسالانی بین سنین ۴۰ تا ۵۹ سال، که به سبب چاقی دچار اضافه وزن هستند، به طرز قابل توجهی بین ۱۲ تا ۸۵ درصد از افراد هم سن و سال خود با وزن نرمال در معرض مشکلات قلبی هستند.

افرادی که دچار اضافه وزن هستند، شاخص توده‌ی بدنی‌‌ای (BMI) بین ۲۵ تا ۲۹.۹ یا در مجموع بدنی فربه، یعنی شاخص توده‌ی بدنی بیشتر از ۳۰، دارند، با احتمال بیشتری در سنین جوانی دچار بیماری‌های قلبی می‌شوند. این تحقیق نشان داد که متأسفانه افراد چاق عمر کوتاه‌تری دارند.

ارتباط بین چاقی و سلامت قلب 

چاقی و سلامت قلب از چند جهت به یکدیگر مرتبط هستند. یکی از آن‌ها این است که افزایش میزان چاقی در شما احتمال گسترش دیگر فاکتورهای مرتبط با بیماری‌های قلبی را بیشتر می‌کند. علاوه بر این چاقی فرایندی التهابی را در بدن ایجاد می‌کند که می‌تواند به سیستم قلبی آسیب رسانده و این امر خود سبب تغییرات در عضلات مرتبط به قلب می‌شود. برای آگاهی بیشتر با ارتباط بین چاقی و سلامت قلب در ادامه‌ی مطلب با ما همراه باشید.

 

اثرات مضر و مرتبط بین چاقی و سلامت قلب

چاقی به طور مشهودی احتمال گسترش فاکتورهای مرتبط با بیماری‌های قبلی را افزایش می‌دهد؛ این فاکتورها شامل فشار خون بالا، اختلالات کلسترول و دیابت نوع دو می‌باشند.

دکتر نیکا گلبِرگ، متخصص قلب، رئیس قسمت پزشکی مرکز Joan H.Tisch، که مرکزی برای تحقیق در مورد سلامتی زنان در Medical  NYU Lamgone نیویورک است در این خصوص می‌گوید اضافه وزن داشتن علاوه بر موارد ذکر شده ممکن است سبب ابتلا به سندروم متابولیک شده که این بیماری خود باعث می‌گردد تا ریسک افزایش عواملی مانند فشار خون بالا، پایین بودن سطح کلسترول خوب بدن، افزایش میزان تری‌گلیسیرید بدن، افزایش میزان قند خون، افزایش یابد. علاوه بر این اضافه وزن بالا سبب افزایش ۳۵ اینچ یا بیشتر در دور کمر زنان و ۴۰ اینچ یا بیشتر در مردان خواهد شد.

دکتر تریسی اتستیونس متخصص قلب و عروق در در موسسه قلب سن لوک در کانزاس سیتی می‌افزاید که افزایش فشار خون که توسط چاقی ایجاد شده سبب بدتر شدن اوضاع می‌شود، چرا که در اثر این عارضه پلاک‌های خون در عروق خونی آسیب می‌بینند و این امر احتمال پاره شدن عروق که در نهایت سبب سکته‌ی قلبی می‌شود را بیشتر می‌کند.

 

 

اضافه وزن داشتن احتمال ابتلا به آپنه‌ خواب را افزایش می‌دهد

آپنه‌ی خواب به خودی‌خود موضوعی ناخوشایند است چرا که سبب منقطع شدن خواب شبانه می‌شود. اما این عارضه علاوه بر این احتمال افزایش فشار خون، دیابت نوع دو و بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد.

در واقع بر اساس تحقیقی که در فوریه‌ی سال ۲۰۱۸ در مجله‌ی سیستم متابولیک و اختلالات مرتبط با آن منتشر شد، این نکته آشکار شد که افرادی با آپنه‌ی خواب خفیف با احتمال بیشتری به سندروم متابولیک، فشار خون بالا، پیش دیابت و اختلالات کلسترول، به ویژه تری‌گلیسرید بالا مبتلا می‌گردند.

چاقی با التهاب پنهان همراه است

حتما بخوانید

التهاب زیرپوستی به همراه دیگر ترشحات حاصل از آن احتمال افزایش تصلب شراین و ایجاد پلاک در دیواره‌ی شراین را بیشتر ‌می‌نماید. دکتر استیونس در این مورد می‌گوید: «چاقی علاوه بر این موادی را در خون آزاد می‌کند که ممکن است باعث پارگی پلاک‌ها شود، عاملی که بدن را به سمت حمله‌ی قلبی می‌کشاند».

تحقیقات نشان می‌دهند که چاقی می‌تواند خطر انقباضات نامنظم دهلیز قلب را افزایش دهد. یعنی سبب افزایش ناگاهانی ضربان قلب شود که در نهایت ممکن است به تشکیل لخته‌های خون، حرکت این لخته‌ها، عملکرد نادرست قلب و دیگر عوارض مربوط گردد. علاوه بر مشکلاتی که به آن‌ها اشاره کردیم دکتر گلبِرگ می‌گوید چاقی می‌تواند سبب بزرگ شدن قلب شود و چنین اتفاقی ناشی از درمان نشدن فشار خون بالاست.

 

هر گرم وزن اضافی قلب شما را وادار به فعالیت بیشتر می‌کند

بله! هر گرم اضافه وزنی که داشته باشید، فشاری مضاعف بر قلب شما وارد می‌آورد. این امر خصوصاً در مرحله‌ی آرام‌سازی در چرخه‌ی قلب که دیاستول نامیده می‌شود، مشهودتر است. دکتر گلبِرگ توضیح می‌دهد که از آن‌جا که قلب با خون بیشتری پر می‌شود، در طول زمان فرد با نارسایی قلب مواجه خواهد شد.

این‌ها تنها معیارهای مهم در این خصوص نیستند. زمانی که اضافه وزن شما تقسیم می‌شود، خطر حمله‌ی قلبی نیز افزایش می‌یابد. به عنوان مثال مقدار بیشتر چربی‌های شکم، چیزی که عموماً چاقی مرکزی یا چاقی شکمی نامیده می‌شود، با میزان بیشتر التهاب در ارتباط است.

ارتباط بین چاقی و سلامت قلب

دکتر گلبِرگ می‌گوید چربی اضافه در ناحیه‌ی شکم علاوه بر این باعث افزایش سطح تری‌گلیسیرید می‌شود که همین امر می‌تواند انقباض پلاک‌ها را به دنبال داشته باشد. به همین دلیل است که اندازه‌گیری دور کمر شما، علاوه بر وزن کلی‌تان، مهم است.

 

 

چگونه از قلب خود محافظت کنیم؟

گذشته از آن‌چه تا کنون گفتیم همه‌ی خبرها تا بدین حد نیز بد نیستند. اگر نگران چاقی و سلامت قلب خود هستید اما در عین حال اضافه وزن دارید، تنها با کاهش وزن می‌توانید خطر ابتلا به بیماری‍های قلبی را کاهش دهید. زمانی که افراد تنها حدود ۲.۵ گرم از وزن خود را کاهش می‌دهند، می‌توان شاهد بهبود در میزان افزایش فشار خون، کاهش قند خون،کاهش سطح کلسترول و دیگر عوامل مخرب بود. مسلماً تمامی این تغییرات برای بدن شما مفید خواهند بود.

در حقیقت، از دست دادن هر چه بیشتر وزن اضافی به شما کمک می‌کند تا از بیماری‌های قلبی جلوگیری کرده و علاوه بر آن در صورت ابتلا به یکی از مشکلات مرتبط با قلب از گسترش آن پیشگیری نمایید. اگر چه احتمالاً برای پیشگیری ثانویه، یعنی پیشگیری از گسترش بیماری‌های قلبی‌ای که به آن‌ها مبتلا هستید، نیاز به مصرف دارو داشته باشید، با این حال در صورت کاهش وزن قادر خواهید بود تا داروی کمتری مصرف کنید و با کاهش چربی و سلامت قلب هر چه سریع‌تر از مصرف دارو بی‌نیاز شوید.

کاهش وزن فرایند ساده‌ای نیست

دکتر گلبِرگ تصدیق می‌کند که کاهش وزن فرایند ساده‌ای نیست. بهترین روش برای کاهش وزن بهبود بخشیدن به رژیم غذایی و تمرینات منظم ورزشی با هدف کاهش نیم کیلوگرم در هفته است. به خاطر داشته باشید که در صورتی‌که شاخص توده‌ی بدنی شما از رنج نرمال بیشتر است، مراجعه به یک کارشناس پزشکی کاهش وزن بهت از انجام فرایند کاهش وزن با عملکرد خودتان است.

اگر قصد دارید تا برنامه‌ی کاهش وزن را خود انجام دهید، رژیم غذایی‌ای را انتخاب نمایید که سرشار از میوه‌ها و سبزیجات تازه، غلات کامل، لبنیات کم‌چرب، آجیل و حبوبات و روغن‌های پخت و پز سالم مانند روغن زیتون، روغم کنجد و … باشد. در جلسات تمرینی نیز ترکیبی از تمرینات ایروبیک و تمرینات قدرتی را انجام دهید تا هم توده‌ی عضلانی خود را افزایش داده و هم چربی‌های بدن خود را از بین ببرید.

تحقیقات درباره سلامت قلب و چاقی

شواهد نشان می‌دهند که این تغییرات می‌توانند سلامت قلب شما را بهبود بخشند. تحقیق که در مجله‌ی Preventive Medicine در سال ۲۰۱۶ منتشر شد، نشان داد که افراد بالغی بین ۱۸ تا ۳۵ سال با شاخص توده‌ی بدنی بین ۲۵ تا ۴۰ که مطابق برنامه‌ کاهش وزن تمرین کردند، به‌طور میانگین بین ۸.۵ کیلوگرم وزن کم کردند.

این در حالی بود که این افراد علاوه بر این فعالیت‌های بدنی خود را نیز افزایش داده  و سطح کلی کلسترول خون، فشار خون، سطح قند خون بهتری را پس از شش ماه تجربه کردند. در استیونس می‌گوید: «کاهش وزن خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد، زیرا این امر سبب کاهش فشار خون، کاهش حساسین به انسولین و سطح تریگلیسیرید می‌شود».

خبر خوب این است که شما هر روز می‌توانید شروع به آغاز تغییرات نمایید و به کاهش چربی و سلامت قلب خود کمک نمایید.

 

 

 

مطالب مرتبط

به این نظر پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code