مجله پزشکی باهیکا
سالم بمانید

آشنایی با سیستم تحریک الکتریکی متفرقه

آشنایی با سیستم تحریک الکتریکی متفرقه

 

دستگاه‌های FES دیگر

دستگاه‌های (FES) دیگر برای افراد با افت پا ایجاد شده‌اند. افت پا از ضعف در پاشنه و قوزک پا ایجاد می‌شود که توسط اعصاب پرونئال ایجاد می‌شود که منجر به کاهش خمیدگی به عقب و باعث ایجاد مشکل می‌شود. این می‌تواند ناشی از شرایط عصبی ناشی از آسیب طناب نخاعی (SCI)، تصلب بافت چندگانه (MS)، برخورد مغزی رگی و فلج مغزی (CP) باشد. والک اید و بایونس NESS L300 (ابداع نوروترونیک، شرکت بتثدا، MD) نمونه‌هایی از وسایل FES برای افت پا هستند. NESS L300 شامل سه جزء می‌باشد: یک دستگاه تحریک عملکردی توسط فردی درست زیر زانو استفاده می‌شود و ابزار و الکترودهای تحریک‌کننده را نگه می‌دارد. سنسور راه رفتن در داخل کفش افراد پوشیده شده‌است و به طور خودکار سرعت پیاده‌روی متفاوت و سطح را تشخیص می‌دهد و سیگنال‌هایی را به دستگاه تحریک عملیاتی می‌فرستد تا تحریک به اعصاب پرونئال را تنظیم کند تا باعث شود که حرکت فرد تعدیل شود.

دستگاه کنترل به فرد اجازه می‌دهد که دستگاه NESS را روشن و خاموش کند و همچنین تنظیمات تحریکی را ایجاد کند. مطالعات کمی صورت‌گرفته است که روی دستگاه‌های FES برای افت پا تمرکز کرده‌اند. با این حال، این مطالعات نشان ندادند که استفاده از چنین دستگاه‌هایی باعث بهبود بالینی قابل‌توجه در گردش شده‌است. یک آزمایش تصادفی کنترل‌شده برای افراد افت پای با MS، مزیت قابل‌توجه بالینی را در مقایسه با هیچ تحریک یا برنامه ورزشی نشان نداد. مطالعات با تعداد بیشتری از افراد در طول مدت طولانی مورد نیاز است تا به نتایج مربوط به ایمنی و اثربخشی این فن‌آوری بر روی نتایج سلامتی افراد مبتلا به افت پا (اختلال در راه رفتن) اجازه دهد. استفاده از FES در تلاش برای افزایش قدرت ماهیچه‌ها در کودکان مبتلا به فلج مغزی (CP) مورد استفاده قرار گرفته‌است. چندین آزمایش تصادفی نتوانستند بهبود قابل‌توجه بالینی در قدرت ماهیچه‌ها و یا عملکرد ماهیچه را نشان دهند.

کاربرد دیگر FES این است که کارکردهای بالایی مانند چنگ زدن و رها کردن در افراد با CVA یا SCI را به دست آورند. یک نمونه از دستگاه FES برای شدت فوقانی،NESS H200  می‌باشد (نوروتونیک‌های نوآورانه، شرکت بتثدا، MD). این دستگاه شامل دو جزء، یک ارتز و یک دستگاه کنترل است. ارتز روی دست و ساعد فرد قرار می‌گیرد و مچ خود را در موقعیت برای انجام حرکات دست عملکردی حفظ می‌کند. ارتز دو الکترود دارد که در تماس مستقیم با ساعد دست افراد قرار دارند. دستگاه کنترل دارای ریز پردازنده است که ایمپالس‌های الکتریکی را از دستگاه کنترل به الکترودها، و ماهیچه‌های ساعد را تحریک می‌کند و باعث فعال‌سازی عضلات و توانایی فشردن، چنگ زدن و رها کردن ماهیچه می‌شود. براساس مقالات بررسی شده همتا، شواهد استفاده از وسایل FES برای عملکرد قسمت بالایی توسط تعداد کمی از سوژه‌ها و داده‌های محدود نشان داده می‌شود که کاربرد آن در خارج از محیط بالینی را نشان می‌دهد. شواهد موجود برای نتیجه‌گیری در مورد ایمنی و موثر بودن آن ناکافی است که FES نتایج سلامتی ارایه قسمت بالایی را بهبود می‌بخشد.

آشنایی با سیستم تحریک الکتریکی متفرقه  

تحریک اعصاب الکتریکی جریانات ریز (MENS)

MENS شامل استفاده از وسیله‌ای است که مقادیر کوچکی از جریان الکتریکی را تحویل می‌دهد تا به تسکین درد و التیام بافت‌های نرم بدن کمک کند. استفاده از تحریک جریانات ریز به یک ناحیه زخمی برای تراز کردن جریان الکتریکی بدن و افزایش تولید ادنوسین تری‌فسفات، منجر به افزایش درمان و ترمیم و مسدود کردن درد درک شده می‌شود. جریان الکتریکی زیرحساسیتی است و معمولاً احساس نمی‌شود.

 

وضعیت تنظیم

سیستم آزاد کنترل اعصاب از سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) از طریق فرایند پیش‌فروش تصویبیه، در سال ۱۹۹۷ تأییدیه‌ای دریافت کرد. سیستم هندمستر NMS I در اصل برای استفاده در نگهداری یا بهبود دامنه حرکت، کاهش تشنج ماهیچه، فراهم کردن دوباره ماهیچه، و بهبود گردش خون، در سال ۲۰۰۱، بسط داده شد تا شامل ارائه طیف فعالی از حرکت و عملکرد برای بیماران با تتراپلژی C5 شده باشد. دستگاه والک‌اید برای اولین بار ۵۱۰(k) ترخیص بازاریابی از FDA را در دهه ۱۹۹۰ دریافت کرد؛ نسخه فعلی دستگاه والک‌اید ۵۱۰ (k) ترخیص بازاریابی را در سپتامبر ۲۰۰۵ دریافت کرد. محرک راه‌رفتن اودستوک، ۵۱۰ (k) ترخیص بازاریابی را در سال ۲۰۰۵ دریافت کرد. در جولای ۲۰۰۶  بایونس NESS L300 ۵۱۰ (k) ترخیص بازاریابی را دریافت کرد. خلاصه FDA برای این دستگاه‌ها، این است که برای بیماران مبتلا به کاهش قوزک پا در طول فاز راه رفتن، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

درمان موج عصبی ARP (عملکرد بازیابی تسریع شده) بر روی این اصل کار می‌کند که مشکلات مفاصل، تندون‌ها، پارگی‌ها، رگ‌به‌رگ شدن، شکستگی، یا جراحات مکرر کار توسط ماهیچه‌ها ایجاد می‌شوند و نه به درستی جذب نیرو می‌شوند. این انرژی به بافت منتقل می‌شود و قصد آن را ندارد که این نیرو را بپذیرد. تا به امروز، سیستم گردش گام به‌گام  تنها مرحله‌ای است که عامل تحریک سیار عصبی‌ماهیچه‌ای برای دریافت این اتحادیه از طرف FDA است. دستگاه پارااستپ برای “فعال کردن مناسب انتخابی بیمار آسیب‌دیده نخاع (سطح C6-T12) برای ایستادن و رسیدن به گردش محدود و یا برداشتن گام‌هایی با کمک در صورت نیاز، پس از یک دوره تجویز شده از آموزش درمان فیزیکی در رابطه با مدیریت توان‌بخشی آسیب طناب نخاعی، تایید می‌شود.”

 

 

تحریک الکترونیکی عصبی ماهیچه‌ای (NMES)

تحریک الکترونیکی عصبی ماهیچه‌ای (NMES) ممکن است از نظر پزشکی برای بدکارکردی آتروفی قابل‌استفاده در نظر گرفته شود که در آن، انتقال عصبی به ماهیچه سالم است و عضو هیچ یک از دلایل غیر عصب‌شناختی زیر را برای بدکارکردی آتروفی ندارد:

 • ریخته‌گری یا تراشه‌گری قبلی یک عضو در زمانی که قادر به شرکت در درمان فیزیکی نباشد
 • انقباض موضعی به دلیل بستری شدن از بافت نرم (به عنوان مثال، اثر زخم سوختگی)
 • جایگزینی کفل پیش از شروع درمان فیزیکی

تحریک الکترونیکی عصبی ماهیچه‌ای (NMES)  (به عنوان مثال درمان موج عصبی ARP، پاوردات)، برای تمام نشانه‌های دیگر، از جمله استفاده در جایی که عرضه عصبی به ماهیچه سالم نیست، و به دلیل ایمنی و یا اثرگذاری آن‌ها را نمی‌توان با مرور مقالات منتشر شده در دسترس بررسی کرد.

تحریک الکتریکی کارکردی (FES)، تحریک الکتریکی عصبی عضلانی (NMES)

تحریک الکتریکی کارکردی (FES) شدت تحتانی

تحریک عصبی‌ماهیچه‌ای کارکردی (FNS)/ تحریک الکتریکی کارکردی (FES) (برای مثال، سیستم گردشی پارااستپ) ممکن است از نظر پزشکی برای فعال کردن اعضای با آسیب طناب نخاعی (SCI) به گردش در زمانی که تمام معیارهای زیر با آن مواجه شدند، در نظر گرفته شود:

 • افراد دارای واحدهای محرک پایینی سالم (L1 و پایین) (هر دو ماهیچه و هم عصب پیرامونی) و
 • افراد دارای قدرت و پایداری مشترک برای حمل وزن در سطوح بالا و پایین که می‌تواند تعادل و کنترل را برای حفظ یک وضعیت حمایت عمودی به طور مستقل نشان دهد؛ و
 • افرادی که انقباض ماهیچه‌ای سریعی به FNS نشان می‌دهند و ادراک حسی از تحریک الکتریکی کافی برای انقباض ماهیچه‌ای دارند؛ و
 • افرادی که دارای انگیزش، تعهد و توانایی شناختی بالایی برای استفاده از چنین ابزاری برای راه رفتن هستند؛ و
 • افرادی که می‌توانند مستقلاً جابجه شوند و می‌توانند برای حداقل ۳ دقیقه تحمل ایستادن را نشان دهند؛ و
 • افرادی که می‌توانند عملکرد دست و انگشت را برای دستکاری کردن کنترل‌ها به نمایش بگذارند؛ و
 • افراد دارای حداقل ۶ ماه پس از جراحی نخاعی و جراحی ترمیمی
 • افراد بدون استخوان لگن و زانو و هیچ سابقه‌ای از شکستگی استخوان دراز به پوکی استخوان؛ و
 • افرادی که تمایل به استفاده از دستگاه‌های بلند مدت نشان داده‌اند.

علاوه بر برآورده کردن تمام معیارهای بالا، افراد با آسیب طناب نخاعی (SCI) باید درمان فیزیکی (PT) را با سیستم پاراستپ به پایان برسانند. یک ارزیابی درمان فیزیکی ممکن است به عنوان بخشی از هر نیاز به بررسی ضرورت پزشکی درخواست شود. افراد با آسیب طناب نخاعی (SCI) با شرایط زیر، داوطلبان تحریک عصبی کارکردی (FNS)/ تحریک الکتریکی کارکردی (FES) را در نظر نمی‌گیرند (به عنوان مثال سیستم گردش پاراستپ):

 • افراد با راهنمای وابسته به قلب؛ یا
 • افراد با اختلالات شدید یا پوکی استخوان سخت؛
 • افراد مبتلا به بیماری پوستی یا سرطان در ناحیه تحریک؛ یا
 • افراد با همکشی برگشت‌ناپذیر، یا
 • افراد با سیستم عصبی خود مختار

تحریک الکتریکی کارکردی (FES) برای نشانه‌هایی به غیر از آنچه که در بالا ذکر شد، بصورت تأیید نشده درنظر گرفته می‌شود. براساس مقالات بررسی شده همتا، شواهد کافی وجود ندارد که نشان دهند این دستگاه‌ها بر ایمنی و اثربخشی پیامدهای سلامت برای هر نشانه دیگری تاثیر می‌گذارد.

مطالب مرتبط

به این نظر پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code