مجله پزشکی باهیکا
سالم بمانید

معرفی بیماری های عفونی و مبارزه با آنها : مراقبت از کودک با شیر مادر

معرفی بیماری های عفونی و مبارزه با آنها : این بیماری ها را جدی بگیرید – قسمت دوم

قسمت اول این مقاله را میتوانید اینجا بخوانید.

مزایای عطسه کردن

وقتی کسی دست خود را جلوی دهان می گیرد و عطسه یا سرفه می کند، آن را از ویروس آکنده می سازد. درست پس از آن، هنگام دست دادن، در چارچوب رعایت بی نقص آداب معاشرت، فرصت سرایت این ویروس ها به اطرافیان فراهم می شود. بنابراین، واکنش درست، سرفه یا عطسه توی آستین و استفاده از دستمال کاغذی است. درواقع، عطسه می تواند وسیله ای برای انتشار ویروس ها از فرد مبتلا به سرماخوردگی به دیگران باشد، آن هم با سرعت بیش از دویست کیلومتر بر ساعت. این یعنی ابزاری بسیار سریع برای پخش بیماری های ویروسی وقتی فردی عطسه می کند، اطرافیان معمولا آن را به فال نیک نمی گیرند.

استفاده از عبارت هایی چون «عافیت باشد!» «خودت را خوب بپوشان.» و «حواست جمع باشد سرما نخوری.» در این وقت ها رایج است. اما در واقع، در سایه کارهای علمی جدید، به نظر می رسد عطسه کردن برای سلامت بسیار خوب است. عطسه این امکان را فراهم می کند که میکروب های انباشته شده در حفره های بینی تخلیه شوند. خروج ناگهانی هوا حکم تازیانه ای برای عضلات بینی دارد. عضله هایی که کار آنها از بین بردن باکتری ها، ویروس ها و رسوب های ناشی از آلودگی هوای شهری است. این سامانه شبیه دستگاه تهویه و پاکسازی هوا عمل می کند. بنابراین، در استفاده از این سامانه کاملا بهداشتی تردید به خرج ندهید. به کمک آن، ترشح های حلقوی خود را در دستمالی تخلیه کنید و پس از آن، دست هایتان را بشویید.

معرفی بیماری های عفونی و مبارزه با آنها : مراقبت از کودک با شیر مادر 

بوسه هایی از جنس واکسن اسرار بزاق

بزاقی که در هنگام روبوسی منتقل می شود، خواصی در خود دارد که به تازگی به آن پی برده اند. در بزاق پروتئینی به نام اس ال پی آی وجود دارد. این پروتئین دارای اثرات زیستی قوی است و با میکروب ها، قارچ ها و برخی ویروس ها مبارزه می کند. این داده ها اجازه درک این مطلب را فراهم می کنند که چرا انتقال ویروس ایدز از راه دهان بسیار نادر است. وانگهی، این پروتئین، با خواص ضدالتهابی خود، به بهبود زخم های پوستی کمک می کند. گروهی از پژوهشگران ایالات متحد این پروتئین مشهور را بر روی پوست زخمی چند موش امتحان کردند.

چهل و هشت ساعت بعد، زخم های موش ها التیام پیدا کرده بود. شاید توضیح این رفتار حیوان ها که روی زخم های خود را می لیسند، در همین نکته قرار داشته باشد، همین طور کودکانی که از پدر و مادر خود می خواهند روی زخم هایشان را ببوسند تا زودتر خوب شود… همچنین، بوسیدن سبب تحریک نوعی خاصیت بزاقی در زن و شوهر می شود که این موضوع، با از بین بردن ذرات رسوب شده غذایی زمینه خنثی شدن اسیدها، مبارزه با پلاک های دندان و پوسیدگی ها را فراهم می کند. هجوم بزاق، این پروتئین ضد باکتریایی را فعال می کند و این برای سلامت دندان ها عالی است.

 

پاداش وفاداری

بوسه در آغاز ارتباط زناشویی، با تبادل بزاق میان زن و شوهر، امکان پیشگیری از این خطر را فراهم می کند که مادر آینده، روزی بیماری ویروسی وحشتناکی را به بچه خود انتقال دهد. او به وسیله این بوسه ها، درواقع در برابر سیتومگالو ویروس ها ایمنی حاصل می کند. این ویروس در هنگام بوسه به دام می افتد. بیشتر وقت ها، بیماری اصلا بروز پیدا نمی کند و به صورت خود به خودی و بی هیچ عوارضی، بهبود می یابد. فرد در نهایت، خستگی، کوفتگی و تب سبکی در خود احساس می کند و آن را به حساب سرماخوردگی ای گذرا می گذارد.

در عوض، به لطف این تماس ویروسی، برای همیشه در مقابل سیتومگالوویروس ها ایمن می شود. به دست آوردن ایمنی بالا در مقابل این بیماری، موضوعی مهم است چون اگرچه این بیماری در بزرگسالان خطرناک نیست، برای جنین بسیار پرخطر است و امکان دارد عقب ماندگی های ذهنی شدید، ناشنوایی و آسیب های کبدی را به همراه داشته باشد. ایمنی مطلوب در برابر آن، در حدود شش ماه پس از نخستین بوسه ایجاد می شود، اما قدرت پائینی دارد. انواع مختلفی از این ویروس ها وجود دارد، و این امر سبب می شود زن تنها در برابر یک نوع ایمن شود؛ همان که شریک جنسی در بار اول به او منتقل کرده است. مخلص کلام اینکه، هر مرد، نوعی خاص از این ویروس دارد.

پی بردن به این موضوع، بیانگر آن است که در شش ماه بعدی، به دنبال تشکیل نطفه یک جنین، بهتر است زوجین به همسر خود وفادار باشند. این واقعیت های پزشکی، قدرت بوسه را به عنوان فعال کننده ایمنی، از راه تبادل بزاق میان زن و شوهر نشان می دهد.

 

مراقبت از کودک

شیردهی برای مادر و کودک مفید است

مادرهای آینده که مشغول خواندن این مطلب هستید، بدانید که این قسمت از مقاله به هیچ وجه برای مقصر انگاشتن شما نوشته نشده است. شیردهی یک انتخاب است و به دلایل شخصی یا پزشکی، شما کاملا آزاد هستید به کودک خود شیر بدهید یا ندهید. اگر من در اینجا از شیردهی سخن می گویم، به این دلیل است که برای سلامت بی اندازه فایده دارد، آن هم نه تنها برای سلامت کودک. معمولا مردم تصور می کنند همه مزایای شیردهی به نوزاد مربوط است. اما نقاط قوت آن برای مادر فراموش می شود. اما اگر بدانید شیردهی تا چه میزان در سلامت و پیشگیری از بیماری ها نقش دارد، شگفت زده خواهید شد. شیردهی خطر ابتلا به سرطان های تخمدان، رحم و پستان را کاهش می دهد.

 

مزایای شیر دادن برای مادر

همچنین، از مادر در برابر پوکی استخوان محافظت می کند. یک گروه پژوهشی در نروژ به مدت پانزده سال پنج هزار زن میان پنجاه تا ۹۴ سال را مورد بررسی قرار داد. این بررسی نشان داد زنانی که به کودکان خود شیر داده بودند، نصف زنانی که شیر نداده بودند، در معرض خطر ابتلا به شکستگی گردن و استخوان ران قرار داشتند. همچنین، مشخص شد شیردهی با کاهش نیاز به انسولین در مادران دیابتی همراه است. افزون بر این، از آنجا که شیردهی با توقف کار تخمدان همراه می شود، روشن است که در حفظ بهتر ذخیره اووسیت ها و احتمالا از این راه، در به تأخیر انداختن سن یائسگی نقش دارد (نگاه کنید به کادر بعدی). مدت شیردهی، برحسب کشورها و فرهنگ های مختلف، بسیار متفاوت است.

شیردهی بدون بارداری کاملا ممکن است و برای نمونه، می تواند زنانی را شامل شود که کودکی را به فرزند خواندگی قبول می کنند، یا به دلایل مربوط به نازایی، به رحم اجاره ای روی می آورند. لازم است بدانید دو هورمون کلیدی برای آغاز شیردهی، پرولاکتین و اوکسی توسین هستند که می توان آن ها را بدون بارداری و زایمان، فعال کرد. چون، برخلاف آنچه تصور می رود، غده هیپوفیز در مغز است که تولید این هورمون ها را کنترل می کند، نه تخمدان ها. بنابراین مسئله تنها تحریک ساده پستان است که سرازیر شدن شیر را به همراه دارد. کار تحریک پستان که نوزاد به طور غریزی آن را انجام می دهد، می تواند به صورت مکانیکی و بدون وجود بارداری و زایمان انجام شود.

معرفی بیماری های عفونی و مبارزه با آنها : مراقبت از کودک با شیر مادر

تقویت دستگاه ایمینی بدن توسط شیر مادر

درواقع، برای رسیدن به این نتیجه، باید روزانه در حدود دوازده بار به صورت مکانیکی، به تحریک پستان پرداخت، این همان کاری است که شیردوش انجام می دهد. باید خاطر نشان کرد شیرزنی که نوزادی هجده ماهه را شیر می دهد، به همان اندازه غنی است که شیر زنی که به کودک سه ماهه شیر می دهد. حتی برخی پژوهش ها به نشان دادن این امر گرایش دارد که این شیر کمی غنی تر است. یک گروه از پژوهشگران فلسطین اشغالی به مقایسه شیر زنان پرداختند. دسته اول از آنان میان دو تا شش ماه شیر داده بودند و دسته دیگر میان دوازده تا سی ونه ماه.

در گروه نخست، میزان متوسط چربی هفت درصد و در گروه دوم، یازده درصد بود. یک لیتر شیر زنان گروه اول، دارای ۷۴۰ کالری و گروه دوم، ۸۸۰ کالری بود. در مورد مادران، مصرف انرژی برای تولید یک لیتر شیر، میان ۷۴۰ تا ۸۸۰ کالری است که این میزانی چشمگیر است. شیری که برای کودک سودمند است و دستگاه ایمنی او را تقویت می کند، در سلامت آینده او نیز تأثیرگذار است.

 

پژوهش های علمی درباره ی شیر مادر

پژوهش های علمی نشان داده اند در میان کودکانی که بیش از شش ماه از شیر مادر تغذیه شده اند، میزان ابتلا به حساسیت ها برای مثال، التهاب مخاط بینی، شیوع کمتری داشته است. این میزان در مورد کودکانی که میان شش تا دوازده ماه از شیر مادر تغذیه شده اند تا ۲۹ درصد و در مورد شیردهی بالای یک سال تا ۶۴ درصد کاهش نشان می دهد. مادر نیز از این افزایش مدت شیردهی سود می برد، زیرا خطر ایجاد دیابت نوع دو در او کاهش پیدا می کند. به بیان دیگر، پس از دو سال شیردهی، خطر ابتلا به دیابت در زندگی مادر سی درصد کاهش پیدا می کند.

 

مطالب مرتبط

به این نظر پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code