مجله پزشکی باهیکا
سالم بمانید

۷ علامت و نشانه‌ی کمبود ویتامین D

۷ علامت و نشانه‌ی کمبود ویتامین D

 

ویتامین D چیست؟

ویتامین D یک ویتامین بسیار مهم است که تاثیراتی شگرف بر روی چندین سیستم در بدن شما دارد. برخلاف ویتامین‌های دیگر، ویتامین D مثل هورمون عمل می‌کند و هر سلول واحد در بدن شما یک گیرنده برای آن دارد. وقتی پوست شما در معرض نور خورشید قرار می‌گیرد، بدن شما آن را از کلسترول تشکیل می‌دهد. همچنین در برخی از مواد غذایی نظیر ماهی چرب و فراورده‌های لبنی تامین می‌شود، با این حال برای تغذیه کافی از رژیم غذایی بسیار دشوار است.

7 علامت و نشانه‌ی کمبود ویتامین D

مصرف روزانه توصیه‌شده (RDI) معمولاً حدود ۴۰۰ تا ۸۰۰ IU است، اما بسیاری از متخصصان می‌گویند که شما باید حتی بیش از آن به دست آورید. کمبود ویتامین D بسیار رایج است. تخمین زده می‌شود که حدود ۱ میلیارد نفر در سطح جهان سطح پایینی از ویتامین D را در خون خود دارند. براساس یک مطالعه در سال ۲۰۱۱، ۴۱.۶% از بزرگسالان در ایالات‌متحده دچار کمبود هستند. این عدد در اسپانیولی‌ها به ۶۹.۲% و در آفریقایی-آمریکایی‌ها به ۸۲.۱% می‌رسد. در اینجا ۷ عامل ریسک رایج برای کمبود ویتامین D وجود دارد:

  • داشتن پوست تیره
  • مسن بودن
  • اضافه‌وزن داشتن یا چاق بودن
  • نخوردن زیاد ماهی و یا لبنیات
  • به دور از خط استوا زندگی کردن که در آنجا سالانه نور خورشید کمی وجود دارد.
  • همیشه وقت بیرون رفتن از کرم ضد آفتاب استفاده کردن.
  • در خانه ماندن.

افرادی که در نزدیکی خط استوا زندگی می‌کنند و در معرض قرار گرفتن مکرر خورشید قرار دارند، به احتمال کمتری دچار کمبود ویتامین D می‌شوند چون پوست آن‌ها به اندازه کافی ویتامین D تولید می‌کند تا نیازهای بدن آن‌ها برآورده شود. اغلب افراد نمی‌دانند که دچار کمبود هستند، چون نشانه‌ها عموماً ظریف هستند. شما ممکن است آن‌ها را به راحتی تشخیص ندهید، حتی اگر تاثیر منفی قابل‌توجهی بر کیفیت زندگی شما داشته باشند. در اینجا ۸ علامت و نشانه‌ی کمبود ویتامین D وجود دارد.

۱. زیاد مریض شدن یا مبتلا شدن به بیماری‌ها

یکی از نقش‌های مهم ویتامین این است که سیستم ایمنی بدن شما را قوی نگه می‌دارد تا شما بتوانید با ویروس‌ها و باکتری‌هایی که باعث بیماری می‌شوند مبارزه کنید. آن به طور مستقیم با سلول‌هایی که مسئول مبارزه با عفونت هستند، تعامل دارد. اگر شما اغلب به خصوص به سرماخوردگی یا انفلانزا، بیمار می‌شوید سطح پایین ویتامین D می‌تواند یک عامل موثر باشد. مطالعات مشاهده‌ای متعدد نشان داده‌اند که ارتباطی بین کمبود و عفونت‌های دستگاه تنفسی مانند سرماخوردگی، برونشیت و ذات‌الریه وجود دارد. تعدادی از مطالعات نشان داده‌اند که مصرف ویتامین D به مقدار بیش از ۴۰۰۰ IU، ممکن است خطر عفونت‌های دستگاه تنفسی شما را کاهش دهد. در یک مطالعه در مورد افراد مبتلا به بیماری مزمن ریوی، تنها کسانی که در ویتامین D دچار کمبود شدید بودند، پس از مصرف بالا برای یک سال، بهبودی قابل‌توجهی را تجربه کردند.

۲. فرسودگی و خستگی

احساس خستگی بسیار زیاد می‌تواند علل متعددی داشته باشد و کمبود ویتامین D ممکن است یکی از آن‌ها باشد. متاسفانه، اغلب به عنوان یک دلیل بالقوه نادیده گرفته می‌شود. مطالعات موردی نشان داده‌اند که سطوح بسیار پایین خون می‌تواند موجب خستگی شود که اثر منفی شدیدی بر کیفیت زندگی دارد. در یک مورد، زنی که از خستگی و سردرد روزانه‌ی مزمن شکایت داشت، نشان داده شد که دارای سطوح خونی ویتامین D در مقدار ۵.۹ ng/ml است. این میزان بسیار پایین است، چون داشتن هر چیزی زیر ۲۰ ng/ml دچار کمبود درنظر گرفته می‌شود. هنگامی که این زن مکمل ویتامین D دریافت کرد، سطح او تا ۳۹ ng/ml افزایش یافت و علائم او حل شدند.

با این حال، حتی سطوح خونی که بسیار کم نیستند، ممکن است تاثیر منفی بر میزان انرژی شما داشته باشند. یک مطالعه مشاهده‌ای بزرگ به رابطه بین ویتامین D و خستگی در زنان جوان نگاه کرد. این مطالعه نشان داد که زنان با سطوح خونی کم‌تر از ۲۰ ng/ml یا ۲۱-۲۹ ng/ml بیش از کسانی که دارای سطوح خونی بیش از ۳۰ میلی‌لیتر هستند از خستگی شکایت دارند. یک مطالعه مشاهده‌ای دیگر در پرستاران زن، ارتباط قوی بین سطوح پایین ویتامین D و خستگی گزارش‌شده را نشان داد. با این حال، محققان دریافتند که ۸۹% پرستاران دچار کمبود هستند.

۳. استخوان و کمردرد

ویتامین D به حفظ سلامت استخوان به چند روش کمک می‌کند. یک، جذب کلسیم بدن را افزایش می‌دهد. درد استخوان و درد پایین کمر ممکن است نشانه‌هایی از میزان ناکافی ویتامین D در خون باشد. مطالعات مشاهداتی بزرگ بین فقر و دردهای مزمن پایین کمر رابطه پیدا کرده‌اند. یک مطالعه، ارتباطی بین سطوح ویتامین D و کمردرد را در بیش از ۹،۰۰۰ زن مسن تخمین زد. محققان دریافتند که افرادی که کمبود دارند، بیشتر از آن رنج می‌برند، از جمله کمر درد شدید که فعالیت‌های روزانه آن‌ها را محدود می‌کند. در یک مطالعه کنترل‌شده، افراد مبتلا به کمبود ویتامین D نزدیک به دو برابر درد استخوان در پاها، دنده‌ها یا مفاصل در مقایسه با سطوح خون در محدوده نرمال بودند.

۴. افسردگی

خُلق افسرده نیز ممکن است نشانه کمبود ویتامین D باشد. در مطالعات بررسی، محققان کمبود ویتامین D را به افسردگی به ویژه در بزرگسالان مسن‌تر پیوند داده‌اند. در یک آنالیز، ۶۵% مطالعات مشاهده‌ای، بین سطوح پایین خون و افسردگی رابطه پیدا کردند. از سوی دیگر، اغلب آزمایش‌های کنترل‌شده، که وزن علمی بیشتری نسبت به مطالعات مشاهداتی دارند، ارتباطی بین این دو نشان ندادند. با این حال، محققانی که مطالعات را تحلیل کردند متوجه شدند که دوزهای ویتامین D در مطالعات کنترل‌شده اغلب بسیار پایین هستند. علاوه بر این، آن‌ها مشاهده کردند که برخی از مطالعات ممکن است به اندازه کافی دوام بیاورند تا تاثیر استفاده از مکمل‌ها در حالت خُلقی را ببینند. برخی مطالعات کنترل‌شده نشان داده‌اند که دادن ویتامین D به افرادی که دچار کمبود ویتامین D هستند، به بهبود افسردگی کمک می‌کند، از جمله افسردگی فصلی که در ماه‌های سرد رخ می‌دهد.

۵. بهبود زخم معیوب

بهبود کُند زخم‌ها بعد از عمل جراحی و یا آسیب ممکن است نشانه این باشد که سطح ویتامین D شما خیلی پایین است. نتایج حاصل از مطالعه آزمایشگاهی نشان می‌دهد که ویتامین D، تولید ترکیباتی که برای تشکیل پوست جدید به عنوان بخشی از فرآیند التیام زخم حیاتی هستند را افزایش می‌دهد. یک مطالعه بر روی افرادی که جراحی دندان‌پزشکی داشتند، نشان داد که برخی از جنبه‌های درمان با کمبود ویتامین D در خطر هستند. همچنین پیشنهاد شده‌است که نقش این ویتامین در کنترل تورم و مبارزه با عفونت برای بهبودیِ مناسب مهم است.

یک آنالیز به بیمارانی با عفونت‌های پای دیابتی نگاه کرد. مشخص شد که افرادی با کمبود ویتامین D شدید به احتمال زیاد دارای سطوح بالاتری از مارکرهای التهابی هستند که می‌توانند بهبودی را به خطر بیندازند. متاسفانه، تحقیقات کمی در مورد اثرات مکمل‌های ویتامین D در درمان زخم در افراد با کمبود در این نقطه وجود دارد. با این حال، یک مطالعه نشان داد که وقتی بیماران دچار کمبود ویتامین D با زخم‌های پا با این ویتامین درمان شدند، اندازه‌ی زخم به طور متوسط تا میزان ۲۸% کاهش پیدا کرد.

۶. از دست دادن استخوان

ویتامین D نقش حیاتی در جذب کلسیم و متابولیسم استخوان ایفا می‌کند. بسیاری از افراد مسن که دچار کمبود استخوان تشخیص‌داده شده‌اند، معتقدند که باید کلسیم بیشتری مصرف کنند. با این حال، آن‌ها ممکن است دچار کمبود ویتامین D نیز باشند. تراکم مواد معدنی پایین، نشانه‌ی این است که استخوان‌های شما کلسیم و مواد معدنی دیگر را از دست داده‌اند. این مکان‌ها بزرگسالان مسن‌تر، به خصوص زنان را در معرض خطر فزاینده شکستگی قرار می‌دهد. محققان در یک مطالعه آزمایشی بزرگ در بیش از ۱۱۰۰ زن میانسال در یائسگی و یا دوره‌ی پس از یائسگی، ارتباط قوی بین سطوح پایین ویتامین D و چگالی مواد معدنی پایین یافته‌اند. با این حال، یک مطالعه کنترل‌شده نشان داد که زنانی که دچار کمبود ویتامین D بودند، وقتی مکمل‌های حاوی دوز این ویتامین را مصرف می‌کردند هیچ پیشرفتی در چگالی مواد معدنی نداشتند، حتی اگر میزان خون آن‌ها بهبود یابد. صرف‌نظر از این یافته‌ها، مصرف ویتامین D کافی و حفظ سطح خون در محدوده بهینه می‌تواند یک استراتژی خوب برای حفاظت از جرم استخوان و کاهش خطر شکستگی باشد.

۷. ریزش مو

ریزش مو اغلب به استرس نسبت داده می‌شود که قطعاً یک علت رایج است. با این حال، زمانی که ریزش مو جدی است، ممکن است نتیجه یک بیماری یا فقر مواد مغذی باشد. کاهش مو در زنان با سطوح پایین ویتامین D مرتبط بوده‌است، اگرچه تحقیقات کمی در این زمینه تا به امروز انجام گرفته است. ریزش موی منطقه‌ای، یک بیماری خود ایمنی است که با کاهش شدید موی سر و قسمت‌های دیگر بدن مشخص می‌شود. این با نرمی استخوان مرتبط است که بیماری‌ای است که منجر به ایجاد استخوان‌های نرم در کودکان به دلیل کمبود ویتامین D می‌شود. سطوح پایین ویتامین D با ریزش موی منطقه‌ای مرتبط هستند و ممکن است عامل خطری برای توسعه این بیماری باشند.

یک مطالعه در مورد افراد با ریزش موی منطقه‌ای نشان داد که سطوح پایین‌تر ویتامین D خون تمایل دارند که با ریزش موی شدیدتر همراه باشند. در یک مطالعه موردی، استفاده از یک فرم ترکیبی از ویتامین برای درمان موفقیت‌آمیز ریزش مو در یک پسر جوان با نقص در گیرنده ویتامین D پیدا شد. بسیاری از مواد غذایی و مواد معدنی دیگر ممکن است بر سلامتی موهای شما تاثیر بگذارد.

فقر ویتامین D

فقر ویتامین D بسیار رایج است و بیشتر مردم از آن بی‌اطلاع هستند. که به این دلیل است که نشانه‌ها اغلب ظریف و غیر اختصاصی هستند، به این معنا که سخت است اگر بخواهیم فرض کنیم آن‌ها از سطوح پایین ویتامین D و یا چیز دیگری ایجاد شوند. اگر فکر می‌کنید که ممکن است کمبود ویتامین D داشته باشید، مهم است که با پزشک خود صحبت کنید و میزان خون خود را اندازه‌گیری کنید. خوشبختانه کمبود ویتامین D معمولاً آسان است. شما هم می‌توانید قرار گرفتن در معرض خورشید را افزایش دهید، غذاهای غنی از ویتامین D از قبیل ماهی چرب یا محصولات لبنی مستحکم بخورید، و یا به سادگی مکمل مصرف کنید. رفع کمبود ساده و آسان است و می‌تواند فواید زیادی برای سلامتی شما داشته باشد.

مطالب مرتبط

به این نظر پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code