مجله پزشکی باهیکا
سالم بمانید

۲۲ اثر مثبت نور خورشید بر سلامتی بدن شما – قسمت دوم

۲۲ اثر مثبت نور خورشید بر سلامتی بدن شما – قسمت دوم

 

تاثیر نور خورشید بر سلامت ریه

بر اساس مطالعه ای که در نشست سالانه انجمن شیمی امریکا در سال ۲۰۱۵ ارائه شد، اگر شما در یک منطقه شهری زندگی می کنید که مملو از اتومبیل یا کارخانه ها است، ممکن است آفتاب باعث کثیفتر شدن هوای تنفسی شود. به این دلیل که اشعه ماوراء بنفش می تواند تولید مواد شیمیایی مه دود را از هوای آلوده و رسوبات آلوده بر روی ساختمان ها و سطوح موجود در فضای باز را منجر شود. آلودگی هوا با آسم و مرگ و میر زودهنگام ارتباط دارد و احتمالا خطر ابتلا به سکته مغزی، بیماری قلبی و سایر مشکلات بهداشتی نیز وجود دارد.

به غیر از جابجایی، شما ممکن است قادر به انجام کاری در مورد این مشکل نباشید. اما شما می توانید سطوح ازن در جامعه خود را تحت نظر داشته باشید و از فعالیت های غیر فعال در فضای باز در روزهایی که دارای هوای ناسالم هستند، پرهیز کنید. ورزش در خارج از خانه در صبح ها نیز می تواند کمک کند، چرا که دود در طول روز به دلیل ترکیب با نور خورشید، بدتر می شود.

22 اثر مثبت نور خورشید بر سلامتی بدن شما

آرتروز و نور خورشید

تحقیقات سال ۲۰۱۳ چاپ شده در Annals of Rheumatic Diseases  نشان داد که قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش B )یکی از دو نوع اشعه UVA و UVB  در نور خورشید طبیعی( ممکن است خطر ابتلا به آرتروز روماتوئیدی زنان را کاهش دهد. شرکت کنندگان مطالعه که در نوگیرترین مکانهای ایالات متحده زندگی می کردند (مانند هاوایی و آریزونا) نسبت به افرادی از مکانهایی با آفتاب کمتر (مانند آلاسکا و اورگان)  ۲۱٪ کمتر احتمال دارد که به بیماریهای دژنراتیو مبتلا شوند.

 

جالب توجه است که این ارتباط  تنها در میان زنان مسن یافت شد. این ممکن است به این دلیل باشد که مردم در سال های اخیر مراقب محافظت از نور خورشید بوده اند و شرکت کنندگان جوان تر احتمالا بیشتر زندگی خود را با استفاده از کرم های ضد آفتاب یا اجتناب از نور خورشید صرف می کنند.

 

سلامت گوارشی

مطالعه دیگری که در مجله Gut منتشر شد، به همان گروه از زنان و سطوح بیماری های التهابی روده مراجعه کرد. این مطالعه هم الگوی مشابهی پیدا کرد: شرکت کنندگان از مناطق آفتابی و جنوبی کشور، احتمال بیماری کرون و کولیت زخمی را کمتر از کشورهای شمالی و کمتر آفتابی داشتند.

نویسندگان بر این باورند که سطح ویتامین D نقش مهمی در پاسخ ایمنی بدن و تنظیم التهاب بدن دارد.

 

آلرژی‌ها

طبق یک مطالعه در استرالیا در سال ۲۰۱۲، کودکانی که در مناطق دارای آفتاب کم زندگی می کنند بیشتر احتمال دارد که به تخم مرغ و بادام زمینی حساس باشند نسبت به افرادی که نور خورشید بیشتری دریافت میکنند. سایر تحقیقات ارتباط بین ویتامین D کم و انواع مختلف آلرژی (هر دو غذا و غیر غذایی) و همچنین آسم را پیدا کرده است

در بررسی ۲۰۱۲ مطالعات قبلی، نویسندگان به این نکته اشاره می کنند که الگوهایی از شیوه زندگی مدرن مانند “مشاغل داخل سالن”، “صرف زمان زیاد در برابر نمایشگرها(تلویزیون و …)” و “اجتناب از فعالیت زیر نور خورشید”، افراد را مستعد ابتلا به کمبود ویتامین D میکند که در اپیدمی آلرژی کنونی نقش ایفا میکند.

 

اگزما و پسوریازیس

همان مطالعه استرالیایی که ارتباط بین آلرژی های غذایی و عرض جغرافیایی را نیز پیدا کرد، همچنین نشان می دهد که بچه های جنوب کشور (که نور خورشید کمتری دارند) نسبت به ساکنین شمال استرالیا دو برابر احتمال بیشتری برای ابتلا به اگزما دارند. و در واقع، هر دو اگزما و پسوریازیس – یکی دیگر از بیماری های خارش پوستی – گاهی با اشعه UV درمان میشوند که فرآیند فتوتراپی نامیده می شود.

با این حال، نور خورشید بیشتر لزوما درمانی برای هر دو حالت نیست. بر اساس اعلام بنیاد ملی اگزمای انگلستان، قرار گرفتن در معرض آفتاب می تواند اگزمای برخی افراد را بهبود بخشد، اما می تواند اگزمای دیگران را تشدید کند. و  بنیاد ملی پسوریازیس هشدار می ده:. پوست آسیب دیده ناشی از آفتاب سوختگی (یا تخت برنزه شدن) می تواند پسوریازیس را بدتر کند.

 

خواب

قرار گرفتن در معرض نور در طول روز و تاریکی شبانه می تواند به شما در حفظ یک ریتم روزانه سالم کمک کند، بنابراین در طول ساعات بیداری هشدار بیدارباش و در زمان مخصوص خواب احساس خستگی دریافت می کنید. به همین دلیل توصیه می شود پرده ها را به محض بیداری در صبح کنار بزنید و از نور بیش از حد مصنوعی خودداری کنید.

افرادی که برنامه های نامنظم دارند، مانند کارکنان شیفتی، و ممکن است از نور خورشید در طول ساعات روز بی بهره بمانند اغلب مشکل خواب دارند. کار شیفتی نیز اثبات شده است که متابولیسم را تحت تاثیر قرار میدهد و با مشکلات بهداشتی از جمله دیابت، کاهش حافظه، و بیماری های قلبی مرتبط است.

 

سلامت چشم‌ها

عینکهای آفتابی فقط یک مد نیست آنها همچنین شما را از اشعه های مضر UV که می توانند بینایی شما را آسیب برسانند، محافظت می کنند. قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید ممکن است سبب آسیب رساندن به رتین ها شود و خورشید در طول زمان می تواند منجر به ماکولای دژنراتیو، گلوکوم و آب مروارید شود. این همهی خبرهای بد نیست، اما: در سال ۲۰۰۹ از کالج متخصص اپتومتری نیوانگلندیا، احتمال نقص بینایی مایوپیا در بچه هایی که بیشتر وقت خود را در خارج از منزل صرف می کنند، بیشتر است، که به عنوان نزدیک بینی نیز شناخته می شوند.

 

برای محافظت از چشمانتان، عینک های آفتابی استفاده کنید که حفاظت از اشعه ماوراء بنفش ۹۹ تا ۱۰۰٪ دارند، حتی زمانی که در هوا ابری است. (استفاده از عینکهای آفتابی بدون حفاظت از UV حتی خطرناک تر از حالتی است که هیچ عینکی ندارید، زیرا مردمک چشمان شما در پشت لنزهای تیره گشاد می شوند و نور را بیشتر دریافت می کنند.)

 

سردردهای ناشی از نرسیدن نور خورشید به بدن

برای افراد مبتلا به میگرن، نور خورشید یا نور سوسو زن مانند نور خورشید که از لای برگان درختان میتابد، می تواند باعث سردرد شود. اجتناب از نور روشن می تواند کمک کند؛ بنابراین اگر می دانید که شما در معرض خطر هستید و وقت خود را در خارج از منزل می گذرانید می توانید از داروهای پیشگیرانه استفاده کنید.

سردرد ناشی از خورشید همچنین می تواند نشانه ای از خستگی و یا کم آبی بدن باشد، به ویژه اگر در یک روز گرم تابستان به مدت کوتاهی در خارج از آن هستید. در حال ترک هیدراته، به دنبال سایه، و نگه داشتن خنک می تواند کمک به شما در حفظ و بدون دردسر ماندن.

 

اثر نور خورشید بر بارداری و باروری

زنانی که در دوران بارداری سطح ویتامین D کمی دارند بیشتر احتمال دارد که عوارضی مانند دیابت بارداری و پره اکلامپسی را تجربه کنند و در سالهای پس از زایمان به بیماری اسکلروز چندگانه مبتلا شوند. نوزادانشان هم بیشتر احتمال دارد که وزن کمتری داشته باشند و خطر ابتلا به اسکلروز چندگانه را به همراه داشته باشند.

و اگر یک زن و شوهر در اولین تلاش باردار شوند، ویتامین آفتاب نیز ممکن است به آن کمک کند. یک مطالعه استرالیا در سال ۲۰۰۸ نشان داد که مردانی که کمبود ویتامین D خود را از طریق قرار گرفتن در معرض آفتاب و مکمل ها بهبود دادند، “نابودی اسپرم” را در خود کاهش دادند و موفقیت شان در باروری افزایش یافت.

 

ملانوم

در حالی که قرار گرفتن در معرض آفتاب، علت آشکار رایج ترین انواع سرطان نظیر سلول های پوست و کارسینوم اسکوموئوس است، همچنین نقش مهمی در ملانوم نادر و خطرناک را ایفا می کند. ملانوم در قسمت هایی از بدن که به ندرت خورشید را می بینند مانند دهان میتواند گسترش بیابد و در گذشته نقش نور خورشید معلوم نبود. تحقیقات در حال حاضر نشان می دهد که آفتاب سوختگی های مکرر در دوران کودکی و استفاده از تخت های برنزه می تواند خطر ابتلا به ملانوم را افزایش دهد. استفاده از تخت های برنزه قبل از ۳۰ سالگی، خطر ابتلا به ملانوم را تا ۷۵٪ افزایش میدهد.

 

نرمی استخوان

در گذشته کودکان دارای رژیم غذایی نامناسب که نور آفتاب مناسب را دریافت نمیکردند اغلب به ناهنجاری استخوانی به نام ریکی مبتلا میشدند. که به مدد  غذاهای غنی شده با ویتامین D بسیار کمتر شده است. ریکی سمپتومهایی مانند تاخیر رشد، پوسیدگی، ضعف عضلانی و درد پشت، لگن و پاها، منجر میشود. کودکان با پوست تیره (که نور خورشید را بلوک می کنند) که در کشورهای دور از استوا (و به این ترتیب خورشید کمتری) زندگی می کنند، آنهایی که فقط با شیر مادر تغذیه می شوند (شیر مادر دارای ویتامین D نیست)، یا کسانی که دارو مصرف می کنند یا شرایطی دارند که باعث تداخل با ویتامین D می شود می توانند در معرض خطر باشند.

 

زردی یا یرقان

طبق یک مطالعه دانشگاه استنفورد در سال ۲۰۱۵، کودکانی که با زردی متولد می شوند(یک بیماری که می تواند منجر به آسیب مغزی یا حتی مرگ شود( می تواند با نور خورشید درمان شود. زردی زمانی اتفاق می افتد که نوزادان آنزیم لازم برای خلاص شدن از مواد زائد موجود در جریان خون را نداشته اند و این می تواند سبب رنگ زرد شدن پوست و چشم ها شود.

با این وجود، هر نور خورشیدی نباید برای درمان زردی کودکان استفاده شود. این مطالعه به طور خاص در نور خورشید که از طریق فیلترهای ویژه عبور می کند، که اشعه های مضر UV را حذف می کند، را بررسی کرده است. نوزادان همچنین در طول درمان برای جلوگیری از گرمای بیش از حد و آفتاب سوختگی تحت مراقبت قرار میگیرند.

 

حساسیت به خورشید

این بسیار نادر است، اما برای برخی افراد با صرف چند دقیقه در زیر نور خورشید ممکن است دچار خارش، سوزش و درد ناگهانی شوند. این بیماری که پروتئومپورفیری اریتروپوئیت نام دارد و گاهی اوقات به عنوان «حساسیت به خورشید» نام برده می شود، حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ نفر در ایالات متحده را تحت تاثیر قرار داده است.

خوشبختانه، یک داروی جدید که در حال حاضر در حال توسعه است، وعده داده است که درمان افراد مبتلا به این اختلال را میسر کند. داروهایی که به نام afamelanotide نامیده می شوند، با تحریک تولید ملانین – رنگدانه ای که رنگ پوست را می سازد – عمل می کند و در افراد را از آسیب های خورشید محافظت می کند.

 

آسیب پوستی ناشی از کمبود ویتامین D

در نهایت، این واقعیت به خوبی شناخته شده است که نور خورشید سبب آسیب پوست می شود، اما آیا می دانستید که این برای ساعت ها پس از قرار گرفتن در معرض خورشید، سلول ها را از بین می برد، حتی زمانی که در فضای سر بسته یا در تاریکی هستید؟ این همان چیزی است که محققان دانشگاه ییل هنگامی که به بررسی اثرات نور UV بر روی سلولهای رنگ پوست انسان و موش پرداختند، یافتند.

22 اثر مثبت نور خورشید بر سلامتی بدن شما

دکتر ریگل می گوید که آسیب پوستی نشانه آشکاری است که زمان زیادی را تحت نور خورشید بدون حفاظت صرف می کنید. دکتر ریگل می گوید: “سرطان پوست نوع شدید پیری پوست است، اما قبل از آن شما قطعا ممکن است خطوط، چین و چروک، شکستگی مویرگ را داشته باشد – همه ی نشانه های آسیب”. “هر زمان که بدون کرم ضد آفتاب بیرون بیایید ، پوست شما سریع تر پیر می شود.”

 

راه حل چیست؟

در حالی که سرطان پوست خطر بسیار مهمی است، برخی از کارشناسان مانند فیلیش(Feelisch) می گویند که خطر اجتناب از خورشید به طور کامل ممکن است حتی بزرگتر باشد. او می گوید: “متعادل سازی آثار سودمند با اثرات مضر هر چیزی با این واقعیت شروع می شود که ممکن است سودمندی بیشتری از آنچه قبلا تصور میشد وجود داشته باشد.” “با توجه به اینکه چگونه انسانها تکامل یافته اند- در معرض نور طبیعی برای تقریبا نیمی از روز – نور خورشید احتمالا نمی تواند آنقدر بد باشد، آیا می تواند ؟”

 

فیلیش معتقد است که افزایش میزان سرطان پوست به علت آن است که مردم افراط و تفریط میکنند. بیشترین وقت خود را در داخل خانه می گذرانند و سپس در تعطیلات و آخر هفته مدت زمان زیادی زیر نور خورشید قرار میگیرند. پیشنهاد او برای تعادل همه اینها؟ “به هر میزان که میتوانید زیر نور خورشید قرار بگیرید و در عین حال از آفتاب سوختگی اجتناب کنید”.

 

 

 

مطالب مرتبط

به این نظر پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code