مجله پزشکی باهیکا
سالم بمانید

۲۲ اثر مثبت نور خورشید بر سلامتی بدن شما – قسمت اول

۲۲ اثر مثبت نور خورشید بر سلامتی بدن شما – قسمت اول

 

سرطان پوست تنها پیامد سلامتی قرار گرفتن در معرض نور خورشید نیست و درواقع، نور خورشید میتواند اثرات مثبتی هم در سلامتی شما داشته باشد.

 خوب، بد، آفتابی

شما می دانید که اشعه ماوراء بنفش (UV) خورشید می تواند موجب سرطان پوست و پیری زودرس شود و استفاده از کرم های ضد آفتاب (سالم!) یک راه مهم برای محافظت از شماست. اما تحقیقات نشان داده است که نور خورشید به نظر می رسد که سلامت را از بسیاری روش های دیگر، مثبت یا منفی، تحت تأثیر قرار می دهد.

دارل ریگل، استاد بالینی پوست در دانشگاه نیویورک، می گوید: ” هر ساعت یک آمریکایی از سرطان پوست می میرد، و اکثریت قریب به اتفاق از این سرطان ها از طریق اشعه ماوراء بنفش به وجود می آید – در این مورد هیچ شکی وجود ندارد … اما این بدان معنا نیست که شما باید در تمام طول روز در خانه باقی بمانید یا اینکه بودن در بیرون مزایای زیادی ندارد. فقط باید همه چیز را متعادل نگه دارید و از عقلانیت برای محافظت از خود استفاده کنید.” در اینجا نکاتی است که شما باید بدانید تا بتوانید بهترین انتخابها را موقع بیرون رفتن برگزینید.

 22 اثر مثبت نور خورشید بر سلامتی بدن شما 

تاثر نور خورشید بر حوصله

نور خورشید باعث شروع آزاد شدن مواد شیمیایی نشاط بخش سروتونین مغز می شود، لذا صرف وقت در خارج از منزل باعث افزایش حوصله و رفع استرس می شود. و برای بعضی از مردم، در طول ماه های زمستان که آفتاب کافی ندارند حتی می تواند یک نوع افسردگی را به عنوان اختلال فصلی عاطفی ایجاد کند. (در موارد نادر، نور خورشید می تواند باعث افسردگی شود.)

خوشبختانه شما می توانید اثرات  ناراحتی یا حتی خلق و خوی بد را بدون قرار دادن خودتان در معرض اشعه های مضر UV از بین ببرید، دکتر ریگل می گوید: “شما نور ماوراء بنفش را داشتن احساس خوب نیاز ندارید، فقط نیاز به نور مرئی دارید.” “حتی فقط بودن در اتاق روشن نیز می تواند کمک کند.” جعبه های نوری ویژه ای که اجازه ساطع شدن به پرتوهای UV نمیدهند نیز ممکن است کمک کنند.

نور خورشید و سطوح ویتامین D

نور خورشید به بدن کمک می کند که ویتامین D را که یک ماده مغذی مهم برای استخوان ها، مغز و بسیاری دیگر از بخش های بدن است تولید کند. ویتامین D به طور طبیعی در منابع غذایی بسیار کمی یافت می شود، لذا مردم باید از آفتاب، مکمل ها یا غذاهای غنی شده مانند شیر استفاده کنند.(ماهی های چرب مانند ماهی آزاد، به طور طبیعی حاوی ویتامین D هستند)

سلامت قلب و نور خورشید

بسیاری از مطالعات نشان داده اند که کمبود ویتامین D به بیماری قلبی عروقی مرتبط است. دانشمندان در دانمارک در سال ۲۰۱۳ دریافتند که قرار گرفتن در معرض تابش خورشید – حتی زمانی که باعث ایجاد سرطان پوست هم می شود – ممکن است از قلب محافظت کند: هنگامی که بیش از ۴ میلیون پرونده پزشکی را تجزیه و تحلیل کردند، آنها کشف کردند که افرادی که مبتلا به سرطان پوست بودند، کمتر احتمال دارد که در طول مطالعه، یک حمله قلبی داشته باشند.

نویسندگان این مطالعه نوشتند: “همانطور که سرطان پوست یک نشانگر دریافت نور آفتاب قابل توجه است، این نتایج به طور غیر مستقیم نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض آفتاب ممکن است بر سلامت تاثیر مثبت داشته باشد.” با این حال، آنها هشدار می دهند که این ارتباط علت و معلول را اثبات نمی کند و اثرات نور خورشید بر سلامت قلب نیز باید به طور مستقیم بررسی شود.

 

استخوان ها و عضلات نیرومند

در همین مطالعه دانمارکی، محققان همچنین دریافتند که داشتن تاریخچه سرطان پوست با کاهش خطر ابتلا به شکستگی های لگن در افراد زیر ۹۰ سال ارتباط دارد. این ممکن است به این دلیل باشد که ویتامین D به بدن کمک می کند که کلسیم را جذب کند، که برای استخوان های سالم مهم است.

ویتامین D همچنین برای سلامتی عضلانی مهم است و افرادی که سطح پایینی از این ویتامین را دارند احتمال بیشتری دارد که گرفتگی عضلانی و درد مفاصل را تجربه کنند. کرم ضد آفتاب توانایی بدن برای ساخت ویتامین D را سد میکند، بنابراین مصرف مکمل و یا خوردن غذاهای غنی شده هنوز امن ترین راه برای فراهم کردن این ویتامین برای شما است.

 

آیا نور خورشید در بیماری اسکلروز چندگانه موثر است؟

دریافت میزان بالای ویتامین D با قرار گرفتن در معرض آفتاب یا از مواد غذایی ممکن است خطر ابتلا به اسکلروز چندگانه (MS)  را کاهش دهد. شواهد قوی وجود دارد که افرادی که در عرض های بالاتر زندگی می کنند و در نتیجه اشعه های اشعه ماوراء بنفش کمتری دریافت میکنند خطر ابتلا به این بیماری را بیشتر از افرادی که نزدیک به استوا هستند زندگی می کنند.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ همچنین دریافت که اصلاح کمبود ویتامین D ممکن است پیشرفت MS و ضایعات مربوط به مغز را آهسته کند، اما محققان فقط به مکمل های غذایی توجه می کنند، نه دسترسی به نور خورشید.

 

سرطان پانکراس

طبق مطالعه سال ۲۰۱۵ از دانشکده پزشکی سن دیگو دانشگاه کالیفرنیا سرطان لوزالمعده – شایع ترین نوع سرطان در جهان و هفتمین سرطان کشنده – بالاترین میزان را در کشورهای با کمترین میزان نور خورشید دارد.

22 اثر مثبت نور خورشید بر سلامتی بدن شما

سدریک گارلند نویسنده و پزشک سلامت عمومی: “اگر شما در عرض جغرافیایی بالا و یا در یک محل با پوشش بسیار سنگین ابر زندگی می کنید، شما نمی توانید ویتامین D را در اغلب اوقات سال تولید کنید، که منجر به بروز خطر ابتلا به سرطان پانکراس می شود”.

سرطان سینه

بر اساس یک مطالعه در ۲۰۱۴ که در نشریه مجله Environmental Health Perspectives منتشر شد، قرار گرفتن در معرض نور خورشید همچنین ممکن است با خطر کمتر برای یک سرطان رایج دیگر همراه باشد. در زنانی که هر ۱۰ روز یکبار یک ساعت یا بیشتر از هر روز را در فضای باز صرف کرده اند، احتمال ابتلا به سرطان سینه کمتر از افرادی است که زمان کمتری را در در معرض نور خورشید قرار داشته اند.

همانند سایر مطالعات، نویسندگان متقاعد شده اند که تولید ویتامین D مسئول این پیوند است اگر چه آنها قادر به اثبات یافته ها در سطح ژنتیکی نبودند. نویسندگان همچنین شگفت زده شدند که استفاده از کرم های ضد آفتاب به نظر نمی رسد بر روی خطر ابتلا به سرطان تاثیر بگذارد، اما آنها اشاره می کنند که این ممکن است به این دلیل است که این کردمها اغلب به اندازه کم یا غیر مرتب اعمال میشوند.

 

فشار خون

نرخ پرفشاری خون در زمستان و در کشورهای دورتر از استوا افزایش می یابد و یک مطالعه ۲۰۱۴ در مجله تحقیقات پوستی توضیح احتمالی را ارائه می دهد: قرار گرفتن در معرض نور خورشید باعث جذب اکسید نیتریک موجود در پوست به جریان خون می شود، که می تواند عروق خونی را گسترش دهد و فشار داخل آن را کاهش دهد.

دکتر مارتین فیلیش استاد و پزشکی بالینی در دانشگاه وارویک بریتانیا می گوید: “نتایج ما به افزایش شواهد نشان می دهد که اثرات مفید نور خورشید بالاتر و بالاتر از آنهایی که از ویتامین D دریافت می کنند” وی می افزاید: صرف زمان بیشتری در طبیعت ممکن است اثرات روانی بر کاهش استرس داشته باشد (که این نیز می تواند عامل کنترل فشار خون باشد).

 

مطالب مرتبط

به این نظر پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code